• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Spacer integracyjny do Rymanowa-Zdroju

„Gdzie Taboru lśniąca wstęga wije się”.

W dniu 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawców: Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara oraz Pani Magdaleny Pitrus, korzystając ze słonecznej pogody, udali się do urokliwego Rymanowa-Zdroju na spacer. Było to ostatnie wyjście integracyjne ze szkoły przed zbliżającymi się wakacjami. Pełni energii i werwy w zwartym szyku dotarliśmy do uzdrowiska, założonego przez Annę z Działyńskich Potocką w 1876 roku.
Spacerując po Parku im. Świętego Jana Pawła II, rozważaliśmy piękne i mądre słowa papieża wyryte na cokole jego pomnika: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”, odsłoniętego w 2012 roku. Poszukiwaliśmy pamiątek historycznych w samym centrum kurortu, pamiętających czasy dawnych właścicieli – rodziny Potockich.

Naszą uwagę przykuły: przedwojenne, stylowe wille, w tym „Maria” i „Zofia”, „Zaosie” i „Słoneczna”, budynek transformatora z 1930 roku, sylwetka kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Odpoczęliśmy w cieniu drzew nieopodal Pijalni, gdzie zrobiliśmy sobie kilka zdjęć na ławeczce z figurą Patronki naszej szkoły – Anny Potockiej. Przypomnijmy, że pomnik jest dziełem artysty rzeźbiarza Andrzeja Samborowskiego-Zajdla. Został odsłonięty 15 sierpnia 2015 roku i zainaugurował obchody jubileuszu 140. rocznicy odkrycia wód mineralnych.
Punktem kulminacyjnym było spotkanie z poezją Stanisława Wyspiańskiego, który dwukrotnie gościł w Rymanowie-Zdroju w 1901 i 1903 roku. Pamiątką z jego pierwszego pobytu pozostał liryk „Hej, las rymanowski za mgłą”, którego fragment wyryto na tablicy przytwierdzonej do głazu naprzeciwko willi „Maria”. Oto fragment wiersza młodopolskiego poety:

„Hej, las rymanowski za mgłą,
a mnie dzisiaj jechać do Krakowa
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
czemuż mi to oczy zaszły łzą,
czemuż słońce za chmury się chowa?
Hej, gospodarz myje powóz na drogę,
spakowane koszyska już stoją,
jeno rozpierzchłych myśli sprząc nie mogę
ni w podróżny tobołek związać żałość moją.
Jeden mi się podobał ten las, jako ściana
stał przede mną posępny, dumny, tajemniczy,
była weń uroczystość set-letnia chowana,
milczał, a mnie zdawało się, że pieśnią krzyczy”.

Spotkanie integracyjne upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Był to czas wspominania ostatnich 10 miesięcy nauki szkolnej, refleksji nad tym, co minęło, projektowania przyszłości i snucia wakacyjnych planów. Oby w klasie siódmej również nie zabrakło ciekawych pomysłów na zajęcia wychowawcze.