• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Uczniowie klas czwartych na spotkaniu ze swoimi przyjaciółmi ze Złotowa

Po wymianie listów i kartek świątecznych przyszedł czas na spotkanie online. Chętni uczniowie z klas: 4a i 4b wzięli udział w spotkaniu z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Złotowie. Zajęcia rozpoczęły się od ciepłego przywitania i przedstawienia się wszystkich uczniów w języku angielskim. Dzięki temu dzieci miały szansę zobaczyć adresatów swoich wcześniejszych kartek i listów. Każda ze szkół przygotowała prezentację o swojej okolicy i szkole. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Złotowie. Wiemy, między innymi, o jeleniu, który jest symbolem tej miejscowości. Ponadto, okazuje się, że Złotów to miejsce gdzie znajduje się wiele jezior. Niektóre z nich uczniowie mają tuż obok własnych domów. Natomiast my przedstawiliśmy najpiękniejsze walory naszej okolicy. Głównie wspomnieliśmy o Rymanowie-Zdroju, Rymanowie, pobliskich Bieszczadach i znanej w całej Polsce Solinie. Mogliśmy się przekonać, że pomimo tego, że mieszkamy w jednym kraju, to nasze tereny znacznie się różnią; dzieli nas ponad 700 kilometrów.

Lekcje kulturowe w klasie 4, 5 i 6

Idąc tropem działalności Samorządu Uczniowskiego oraz prowadzeniu lekcji przez uczniów, zrodził się pomysł kontynuacji tych działań i zaangażowania uczniów w zajęcia, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich okresie. Chętne osoby z klasy 4a, 4b, 5a i 6 a/b (chłopcy) przygotowały prezentację o Anglii oraz Wielkiej Brytanii. Uczniowie świetnie spisali się w roli nauczycieli oraz wykładowców. W bardzo ciekawy sposób przedstawili lokalizację Anglii i innych krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Ponadto, opowiedzieli o ciekawostkach, zabytkach, zwyczajach, czy tamtejszych przysmakach. Podsumowaniem zajęć były quizy z pytaniami w których pozostali uczniowie mieli szansę spróbować swoich sił. Z pewnością dla większości uczniów była to cenna i ciekawa lekcja, która wzbogaciła ich wiedzę na temat krajów anglojęzycznych.

Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

2 kwietnia ustanowiony przez ONZ Światowym Dniem Świadomości Autyzmu rozpoczął wśród uczniów ZSP w Milczy, SP w Klimkówce, SP w Sieniawie, SP w Posadzie Górnej, SP w Króliku Polskim, ZSP w Rymanowie oraz SP we Wróbliku Szlacheckim działania związane z wyrażeniem jedności z osobami ze spektrum autyzmu.
Autyzm nie jest chorobą. To nieco inne odczuwanie i postrzeganie świata. Osoby z autyzmem żyją obok nas. To nasi koledzy i koleżanki. Spotykamy się z nimi w sklepie, w szkole, na ulicy. Mijamy się nie rozumiejąc często swoich wzajemnych zachowań. Zbyt mała wiedza na temat autyzmu, często jest powodem ignorancji czy wydawania sądów oceniających na temat osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Czytaj więcej...

„Błysnął znów Trzeci Maj, Teraz nasz wesoły kraj!”

„A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie”.

Jan Kochanowski

W tym roku będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo że przebiega ona w cieniu pandemii, uczniowie klasy 7a, w domowym zaciszu, przy współpracy z Paniami: Marią Szczepaniak i Alicją Kabiesz, przygotowali z tej okazji prezentację multimedialną, której motto brzmi: „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna”. Całość programu artystycznego, składająca się z wierszy i pieśni patriotycznych, ma przypomnieć wszystkim o niezwykle ważnym wydarzeniu z historii naszej ojczyzny. Uczniowie zarysowali tło historyczne i zwrócili uwagę na doniosłą rolę Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, której idee kształtowały Polaków podczas trudnego dla naszego kraju okresu zaborów. Młodzież wspomniała, że była to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, stała się efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej...

Uczniowie klasy 4 i 5 wymieniają listy z uczniami z Turcji

Kolejnym krokiem podjętym w celu rozwijania umiejętności posługiwania się językiem angielskim, tym razem w piśmie, była wymiana listów pomiędzy uczniami z klasy 4 i 5 i ich rówieśnikami mieszkającymi w Turcji. Najpierw uczniowie z Gaziantep (miasto w południowe Turcji), napisali do nas listy, w których opisali swoje zainteresowania, rodzinę, kraj czy miasto z którego pochodzą. Następnie uczniowie naszej szkoły odpowiadali na nie, zawierając w nich podobne treści.
Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do prezentacji o naszym kraju oraz okolicy, ponieważ kolejnym krokiem będzie spotkanie online, w którym uczniowie będą mieć szansę zobaczyć swoich korespondencyjnych przyjaciół i dowiedzieć się co nieco o Turcji, czy szkole do której uczęszczają tamtejsze dzieci.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Uczciliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

W dniu 23 kwietnia 2021 roku ogłoszono wyniki w Szkolnym Konkursie Literackim „Poetyckie miniatury”, adresowanym do uczniów klas czwartych, szóstej i siódmej. Tym wydarzeniem uczniowie w sposób niezwykle kreatywny upamiętnili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zadaniem czwartoklasistów było napisanie fraszki, podejmującej motyw czytania i szacunku do książki jako źródła wiedzy. Uczniowie, poznawszy warsztat mistrzów tego gatunku z Janem Kochanowskim z Czarnolasu na czele, zadbali o formę rymowaną wypowiedzi, nie omieszkali zakończyć swych utworów celną puentą. Apelowali o poszanowanie książki, wykazywali zalety płynące z czytania beletrystyki, niektórzy nawet w humorystyczny sposób przedstawili sam proces tworzenia utworu poetyckiego.

Czytaj więcej...