• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zaproszenie do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficzno – Literackim „Złote myśli mistrza Jana wiecznie żywe”

„A po złej chwili piękny dzień przychodzi”.

Jan Kochanowski

Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficzno – Literackim „Złote myśli mistrza Jana wiecznie żywe”. Zadanie polega na zapoznaniu się z cytatami z twórczości Jana Kochanowskiego z Czarnolasu (1530-1584), najwybitniejszego polskiego poety renesansowego, autora m.in. „Fraszek”, „Pieśni”, „Trenów”, „Psałterza Dawidów”, pierwszej polskiej tragedii „Odprawa posłów greckich”, a także poematów „Szachy” i „Zuzanna”. Przypomnijmy, że złota myśl, zwana gnomą, aforyzmem czy maksymą, to zwięzła, lapidarna, przeważnie jednozdaniowa wypowiedź, wyrażająca ogólną prawdę filozoficzną lub moralną w sposób zaskakujący i błyskotliwy. Jan Kochanowski z Czarnolasu na kartach swych dzieł wielokrotnie dał się poznać jako wybitny aforysta, a jego trafne puenty na temat ludzkiego życia, wartości, którymi kierujemy się w życiu, mają walor ponadczasowy i są nadal aktualne.

Czytaj więcej...

Drugoklasiści na szlaku historii

„Katyń... ocalić od zapomnienia”.

W dniu 12 kwietnia 2024 roku, w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią Urszulą Koźmą udali się do Rymanowa szlakiem historii. Głównym celem wyjścia było oddanie hołdu bohaterom naszej małej i dużej ojczyzny.
Najpierw drugoklasiści odwiedzili miejsce spoczynku Patronki szkoły - Anny z Działyńskich Potockiej na rymanowskim cmentarzu. Na mogile hrabiny położyli kwiaty i zapalili znicze.
Następnie udali się na grób poświęcony polskim oficerom straconym w zbrodni katyńskiej w 1940 roku oraz ofiarom hitlerowskich obozów zagłady. Uczniowie zwrócili uwagę na symboliczne szyny przypominające odwiedzającym zbiorową wywózkę jeńców na wschód transportem kolejowym. Tam modlitwą i minutą ciszy uczcili zamordowanych rodaków. (Pomnik pamięci ufundowany został przez Stowarzyszenie „Nasz Rymanów” w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości).

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Lidią Zielonką

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci”.

Wisława Szymborska

W dniu 12 kwietnia 2024 roku z inicjatywy Pani Anny Bałuki i Pana Waldemara Kilara odbyło się w spotkanie z Panią Lidią Zielonką promującą swą książkę „Pseudonim Weksler. Opowieść o Rudolfie Probście”. Autorka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, mieszkanka nieodległego Zarszyna, lokalna patriotka, społeczniczka, inicjatorka wielu projektów kulturotwórczych, wraz z Laurą Barszczewicz napisała książkę, poświęconą Rudolfowi Probstowi, bohaterowi z czasów II wojny światowej.
Podczas prelekcji, adresowanej do uczniów klas siódmych i ósmej, dowiedzieliśmy się, że Rudolf Probst (1923-2015) był w czasie II wojny światowej żołnierzem ZWZ-AK, łącznikiem i kolporterem podziemnej prasy, a w okresie od listopada 1943 do czerwca 1944 roku pracował – dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego – jako tłumacz w placówce Gestapo w Sanoku.

Czytaj więcej...

Dzień Talentów w klasie czwartej

„Nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli”.

Honoriusz Balzac

W dniu 12 kwietnia 2024 roku czwartoklasiści dali popis swoich umiejętności i uzdolnień z wielu dziedzin sztuki, nauki, rozrywki i kultury fizycznej. Była to okazja do zaprezentowania się na szkolnym forum przed wymagającą publicznością. Wydarzenie, przygotowane z niemałym rozmachem, zorganizował Pan Waldemar Kilar.
Świetnie zaprezentowali się wokaliści. Alan Fornal – Ricardo z właściwą sobie klasą zaśpiewał pieśń Amy Winehouse „Back to Black”, równie entuzjastycznie został przyjęty występ Tymoteusza Niemczyka, który wykonał znany utwór „Super moce”. Sławomir Niemczyk dał się poznać jako komik i kuglarz, gdyż w mgnieniu oka potrafił wyczarować z baloników parówkowych pieski, żyrafy oraz szpadę i miecz.

Czytaj więcej...

1. miejsce Marysi Czado w Gminnym Konkursie Recytatorskim

W dniu 12 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wiosna w poezji dziecięcej”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 0-1 z gminy Rymanów. Wśród 16 recytatorów nie zabrakło uczennic reprezentujących naszą szkołę. Były nimi: Marysia Czado z klasy 1a oraz Julia Czerniec z klasy 1b. Wystąpienia młodych recytatorów oceniało jury w składzie: Pani Monika Rygiel, Pani Alina Pulnar, Pani Anna Smerecka oraz Pani Magdalena Król.
Marysia Czado, wierszem „Wiosenne przebudzenie” autorstwa Tomasza Plebańskiego, zdobyła 1. miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczennice do konkursu przygotowały Panie: Klaudyna Trygar-Kubusiak oraz Monika Rygiel.

Sukces ósmoklasistów w konkursie logistycznym

„Logistyka nie jest wszystkim, ale
wszystko bez logistyki jest niczym”.

generał Norman Schwarzkopf,
dowódca operacji „Pustynna burza”

Dnia 11 kwietnia 2024 roku w ZSNG w Krośnie odbyła się już VI edycja konkursu logistycznego dla uczniów szkół podstawowych pt. „LOGISTYKA BEZ TAJEMNIC”, którego głównym celem jest pobudzenie i rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań tematyką logistyczną. W tym roku tematem przewodnim był „transport w logistyce”.
Uczniowie którzy zgłosili swój udział w ww. konkursie mieli możliwość weryfikacji swojej podstawowej wiedzy logistycznej oraz kreatywności w formowaniu paletowych jednostek ładunkowych czy załadunku palet do naczepy samochodowej. Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczniowie zmagali się z testem wiedzy transportowo-spedycyjnej, a w drugim uczestniczyli w symulacji zadania transportowego, które miało charakter konkurencji grupowej.

Czytaj więcej...