Poniedziałek. Pobudka przed szóstą rano, szybkie śniadanie i wybiegamy z domu, by zdążyć na odjeżdżający o 6.45 autobus, który zawiezie nas na lekcje matematyki, przedsiębiorczości, przyrody, historii i wf. Brzmi jak koszmar? Ależ skąd! Bo gwoli wyjaśnienia musimy dodać, że to program wycieczki do Łańcuta, na którą wyjechali czwartoklasiści 7. października, w ramach projektu „Lekcje o finansach”.
Wyruszyliśmy spod szkoły pod opieką Pań: Edyty Krukar, Jolanty Korytko, Urszuli Chmiel i Pana Artura Piotrowskiego. Pierwszym punktem wycieczki (LEKCJA MATEMATYKI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI) była wizyta w Urzędzie Skarbowym w Łańcucie, który mieści się w stylowym zabytkowym pałacyku.
„Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki”.
Benjamin Franklin
Dnia 4 października 2024 roku uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami: Panią Edytą Krukar i Panią Urszulą Chmiel zabrali całą społeczność szkolną w podróż po różnych krajach świata. Celem wydarzenia było kształtowanie kompetencji z obszaru finansów i przedsiębiorczości, a przy okazji wspólna zabawa i poznanie różnorodności kulturowej państw. Czwartoklasiści w strojach nawiązujących charakterem lub kolorystyką do prezentowanych krajów przygotowali stanowiska z typowymi potrawami. Włoska pizza, grecka sałatka czy amerykańskie brownie to tylko niektóre uciechy stołu podczas kiermaszu.
Wydarzenie zostało przygotowane w ramach projektu „Lekcje o finansach”.
W dniach 23 – 29 września 2024 roku uczniowie ZSP w Posadzie Górnej wraz z opiekunami, uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Anglii.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Greenwich – wschodniej dzielnicy Londynu, słynącej z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego, położonego w przepięknym parku.
Pierwszego dnia podziwialiśmy niezwykłą panoramę miasta oraz fotografowaliśmy się na południku zerowym, od którego liczy się długość geograficzną. Po krótkiej przechadzce ulicami angielskiej stolicy, dotarliśmy do klippera herbacianego Cutty Sark (obecnie muzeum), wsiedliśmy na statek wycieczkowy kursujący po Tamizie, z pokładu którego oglądaliśmy nowoczesne drapacze chmur oraz średniowieczne zabytki. Londyn szokuje swoją różnorodnością.
W dniu 25 września 2024 roku uczniowie klas: 3a, 4a i 4b oraz 7a i 7b naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Urszuli Koźmy, Bernadety Michnowicz, Anny Bałuki, Jolanty Korytko, Artura Piotrowskiego, Józefa Krzysztyńskiego i Grzegorza Argasińskiego wzięli udział w 31. Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie świata”. Tegoroczna kampania przebiegała pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi”. Głównym jej celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe, rękawice ochronne i worki do segregacji odpadów z zaangażowaniem sprzątali teren wzdłuż drogi przy ul. Nadbrzeżnej i ul. 3 Maja w Posadzie Górnej oraz okolice parku w Rymanowie-Zdroju.
W dniu 25 września 2025 roku uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami - Panią Klaudyną Trygar-Kubusiak, Panią Moniką Rygiel oraz pod opieką Pani Agnieszki Kubas odwiedzili „Bajkową Krainę Pogranicza” w Odrzechowej. Wyjazd ten obfitował w atrakcje i dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.
Drugoklasiści przenieśli się do magicznego świata bajek i baśni. Spędzili radosne chwile na świeżym powietrzu, korzystając z huśtawek, zjeżdżalni i ścianek wspinaczkowych. Mogli również ukryć się w pięknie udekorowanych drewnianych domkach oraz skorzystać z przejażdżki gokartem. Wiele pozytywnych emocji dostarczyła dzieciom gra w kręgle oraz mini hokej na trawie.
Dnia 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto odkrywania talentów, kreatywności i odwagi, które zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Ta historia stała się tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Bohaterką tej opowieści jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.
„Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie” – to słowa wypowiedziane przez nauczycielkę plastyki do dziewczynki, która twierdziła, że nie potrafi rysować, okazały się początkiem narodzin talentu. Ilu z nas nie jest świadomych własnych możliwości? Dlaczego tak łatwo mówimy „nie potrafię” zanim spróbujemy?