• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

„Dziady” cz. II na scenie rymanowskiego GOK-u

„Moim domem było i jest moje dzieło.
Obraz, spektakl, teatr, scena”.

Tadeusz Kantor

W dniu 7 lutego 2023 roku siódmo- oraz ósmoklasiści pod opieką Pana Waldemara Kilara i Pana Artura Piotrowskiego obejrzeli w kinie „Sokół” w Rymanowie sztukę Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II, wystawioną przez Katolicki Teatr Edukacji w Krakowie. Dramat romantycznego poety, napisany w latach 1821-1822, przedstawia obrzęd dziadów, polegający na wywoływaniu przez Guślarza dusz czyścowych w kaplicy cmentarnej w noc zaduszek. Utwór, podejmujący problematykę winy człowieka za złe uczynki w życiu doczesnym i adekwatnej kary, jaka spotyka go po śmierci, mimo upływu lat nie stracił na znaczeniu, a jego przesłanie jest nadal aktualne.
W sztuce, reżyserowanej przez Grzegorza Suskiego, wystąpili: Henryk Wiciarz, Paweł Grabka, Martyna Wojtaszek, Tomasz Gielas, Joanna Soboń.

Spektakl, oparty na obyczajach, pieśniach i tradycji polskiej, został zrealizowany z niezwykłym kunsztem i dbałością o detal. Zadbano o efekty akustyczne i wizualne. Podkreślony został rytualny charakter tekstu narodowego wieszcza. Z niemałym talentem aktorzy wcieli się w role: Guślarza, aniołków Józia i Rózi, pasterki Zosi i widma Złego Pana. Na długo w naszej pamięci zapadną napomnienia chóru wygłaszane ze sceny: „Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”, „Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”, „Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.
Spotkanie ze sztuką wysoką było dla nas nie lada przeżyciem emocjonalnym i pomogło w zrozumieniu trudnej literatury romantycznej, pisanej w czasach niewoli narodowej.