• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Czwartoklasiści w kinie i muzeum

„Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości”.

Rafał Wnuk

W dniu 18 stycznia 2024 roku uczniowie klasy czwartej, po zapoznaniu się z lekturą „Akademia pana Kleksa”, obejrzeli w kinie „Helios” w Krośnie ekranizację słynnej baśni Jana Brzechwy, wyreżyserowaną przez Macieja Kawulskiego. Spotkanie z X Muzą było dla nich wielkim przeżyciem emocjonalnym, zważywszy na fakt, że dzieło filmowe było swobodną adaptacją książki Jana Brzechwy. Opowieść o nastolatce Adzie Niezgódce, mieszkającej na co dzień w polskiej dzielnicy Nowego Jorku, i ekscentrycznym nauczycielu Ambrożym Kleksie zachwyciła każdego bez wyjątku. Z zapartym tchem obserwowaliśmy poczynania bohaterów, zakończone zwycięstwem dobra nad złem.

Ten fantastyczny film zrobił na nas ogromne wrażenie nie tylko dzięki wspaniałej grze aktorskiej Antoniny Litwiniak, Piotra Fronczewskiego czy Agnieszki Grochowskiej, ale także dzięki efektom specjalnym i fenomenalnej piosence Sanah „Jestem twoją bajką”. Z niecierpliwością czekać będziemy na część drugą filmu o losach Ady i Alberta.
Następnie dotarliśmy do Muzeum Misyjnego Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie. Placówka powstała w 2002 roku. Bogate zbiory, uporządkowane tematycznie, obejmują eksponaty pochodzące z czterech kontynentów: Afryki, Azji, Australii i Oceanii oraz Ameryki Południowej. Naszą uwagę przykuły stroje, ozdoby, broń, instrumenty muzyczne, dzieła sztuki oraz przedmioty codziennego użytku, wykonane z traw, liści palmowych, rafii, tykwy, z drewna czy ze skóry. Z uwagą oglądaliśmy bogatą kolekcję biżuterii. Kolorowe batiki i tradycyjne stroje z Indii, z Wietnamu czy z Wysp Tonga wprawiły nas w nieskrywany zachwyt, ponieważ poczuliśmy się tak, jakbyśmy przenieśli się na moment do jakiejś dalekiej, egzotycznej krainy.
Wycieczka do Krosna, zorganizowana przez Panią Iwonę Kucię i Pana Waldemara Kilara, okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż w ciekawy sposób spędziliśmy czas, poszerzając swe horyzonty myślowe na temat nieznanych nam kultur i kontynentów, a ponadto staliśmy się bardziej wrażliwi na odbiór sztuk audiowizualnych.