• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zapisaliśmy się złotymi głoskami w kronice szkoły w Króliku Polskim

„Verba docent, exempla trahunt”.
„Słowa uczą, przykłady pociągają”.

W dniu 13 grudnia 2016 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Literackiego „Hymn Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Króliku Polskim” w ramach obchodów Dnia Patrona. Przypomnijmy, że od 10 grudnia 2009 roku placówka w Króliku Polskim nosi imię Polskich Noblistów, dedykowane sześciorgu wielkim Polakom – Marii Skłodowskiej Curie, Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi, Lechowi Wałęsie i Wisławie Szymborskiej. Dzięki temu uczniowie zyskali patronów, którzy są dla nich autorytetami, a ich działalność na wielu polach  – źródłem inspiracji do podejmowania wielu ważnych wyzwań. W tym roku wielkie laury zebrali wychowankowie naszej szkoły, którzy wystartowali w turnieju literackim.
Uroczystość Dnia Patrona miała bogatą oprawę. Po mszy świętej celebrowanej przez księdza proboszcza Wiesława Słotwińskiego obejrzeliśmy „Kronikę Szkoły w Króliku Polskim” w zainscenizowanej sali „Małego kina”. Biały ekran, szpule z taśmą filmową, stary projektor oraz grana na żywo kompozycja Władysława Szpilmana, spopularyzowana przez Mieczysława Fogga, przeniosły nas w epokę kina niemego.

Poznaliśmy najważniejsze fakty z dziejów placówki oraz jej największe sukcesy dydaktyczne i wychowawcze a także tradycję obchodów Dnia Patrona. Niemałe wrażenie zrobiły na nas sceny rodzajowe, które powiązane były z postaciami naszych laureatów Nagrody Nobla. Oto w paryskim laboratorium byliśmy świadkami odkrycia pierwiastków promieniotwórczych – polonu i radu przez Marię Skłodowską – Curie, oglądaliśmy oczepiny Jagny podczas jej ożenku z Maciejem Boryną w Lipcach, bohaterów powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, wysłuchaliśmy piosenek: „Nic dwa razy”, której muzykę napisano do słów wiersza Wisławy Szymborskiej oraz „Przypowieść o maku” Czesława Miłosza, przypomnieliśmy sobie także smutne czasy PRL-u, kiedy to półki w sklepach świeciły pustkami. Ostatnim aktem tej ciekawej inscenizacji było brawurowe wykonanie „Dumki na dwa serca” z ekranizacji „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.
Wreszcie nastała długo wyczekiwana chwila – wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Literackim „Hymn Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Króliku Polskim”. Szkolny hymn z definicji jest pieśnią o podniosłym charakterze, identyfikującym społeczność placówki: uczniów i nauczycieli. Jest jednym z symboli szkolnego ceremoniału i jego znakiem rozpoznawczym. Napisanie utworu lirycznego, spełniającego wszelkie wymogi gatunkowe, jest nie lada wyzwaniem. Dlatego to niezwykle trudne zadanie zasługuje na szczególną pochwałę. W gronie laureatów konkursu znalazło się aż sześcioro przedstawicieli z naszej szkoły: Kamila Frącek, Marcelina Hanus, Jan Jurasz, Anna Kuszel, Mateusz Markiewicz, Karolina Rygiel. Wszyscy zdobyli równorzędne nagrody. Dodajmy, że wyróżniono łącznie dziewięcioro uczestników. Ostatecznie komisja konkursowa dokonała kompilacji nagrodzonych tekstów, na podstawie których postał „Hymn Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Króliku Polskim”:

1. Wiele przed nami dróg nieznanych,
Wiele jest szczytów wciąż niezdobytych.
Niech wzorem będą polscy Nobliści,
Nasi patroni na chwałę Ojczyzny.

2. Strzeżmy z odwagą wartości przodków,
Niech zawsze będą nam drogowskazem.
Bo pokazali, że uczyć się warto,
Aby mieć drogę do życia otwartą.

3. Ta Szkoła to przecież nasz drugi dom,
Wzniesiony siłą naszych ojców rąk.
Nieśmy szacunek i umiłowanie,
To nasz obowiązek i serca oddanie.

Ref. Niech wiedza nas prowadzi,
Niech zabrzmi chwały pieśń.
Niech wskaże nam nauka,
Jak radość życia nieść.

Gratulacje dla naszych młodych literatów, którzy pracowali pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara.