• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

O magii kina

„Dajcie mi tylko kamerę i kilku przyjaciół – a ja zrobię film”.

Michael Hanegbi

W dniu 1 czerwca 2022 roku uczniowie klas czwartych, piątych i szóstej pod opieką wychowawców: Pani Alicji Szymanowskiej, Pana Józefa Krzysztyńskiego, Pani Agnieszki Kindlik, Pana Waldemara Kilara oraz Pani Urszuli Chmiel wzięli udział w kinie „Sokół” w Rymanowie w niezwykle interesującej lekcji multimedialnej pn. „Co na ekranie z książki zostanie? O ekranizacjach i adaptacjach filmowych” oraz projekcji filmu „Wicher. Ostatni rozdział” w reż. Lei Schmidbauer. Było to jedno z wydarzeń upamiętniających w naszej szkole obchody Dnia Dziecka.
Najpierw odbyła się arcyciekawa, prowadzona niezwykle energicznie i dynamicznie lekcja o ekranizacjach lektur szkolnych. W rolę nauczyciela wcielił się aktor Paweł Hajnos, który szybko nawiązał więź z widzami. Uczniowie chętnie, wręcz żywiołowo odpowiadali na zadawane pytania, odgadując na podstawie prezentowanych kadrów filmowych, fragmentów ekranizacji lub scenopisów tytuły książek, na podstawie których powstały filmy. Dostrzegali różnice między książką a filmem w takich obrazach jak: „W pustyni i w puszczy”, „Hobbit”, „Księga dżungli” czy „Opowieści z Narnii”.

Licznie podniesione ręce i poprawne odpowiedzi świadczyły o tym, że uczniowie chętnie czytają lektury i doskonale je pamiętają. Tak wyglądała pierwsza część spotkania. Po krótkiej przerwie obejrzeliśmy film „Wicher. Ostatni rozdział” niemieckiej reżyserki Lei Schmidbauer. Jest to opowieść o nastolatce Ari, która zamieszkała w stadninie, opiekując się Wichrem i innymi końmi. Po letniej burzy trafiły tam spłoszone konie z cyrku. Ari zaprzyjaźniła się z pracującym w zespole cyrkowym Carlo. Zauważyła, że jeden ze starszych chorych koni – Huragan – jest zmuszany do występów przez okrutnego reżysera Yiri’ego. Rezolutna dziewczyna postanowiła to zmienić. Misja okazała się wyjątkowo trudna, ale zakończyła się sukcesem.
Obraz wywołał fale wzruszeń u widzów, uwrażliwił na los zwierząt, które często cierpią z winy człowieka i jego niepohamowanych ambicji. Jest to temat niezwykle ważny i stale aktualny. Lekcja multimedialna z kolei nauczyła nas, że inspiracją do kręcenia adaptacji filmowych może być nie tylko dzieło literackie, ale także kompozycja muzyczna czy gra komputerowa. To był pożytecznie i przyjemnie spędzony czas.