• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego już za nami!

„Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta święta mowo!”

Leopold Staff

W dniu 24 maja 2022 roku 39 uczniów klas ósmych przystąpiło do egzaminu z języka polskiego. Zdający mieli do rozwiązania arkusz, na który złożyły się zadania zamknięte, krótkiej odpowiedzi oraz zadanie otwarte, wymagające zredagowania rozprawki lub opowiadania twórczego. Polecenia opierały się na umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem, znajomości zasad funkcjonalnej gramatyki współczesnego języka polskiego, w tym ortografii i interpunkcji. Zadania egzaminacyjne opracowano na podstawie fragmentu „Zemsty” Aleksandra Fredry i artykułu prasowego „Pochwała przyjaźni” Andrzeja Kojdera. Ponadto wykorzystano (w ramach korespondencji sztuk) grafikę „Wyspy” Pawła Kuczyńskiego i fotos z filmu „Zemsta” Andrzeja Wajdy. Uczniowie zredagowali także zaproszenie na piknik szkolny, zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. W dłuższej wypowiedzi pisemnej zdający w formie rozprawki odnieśli się do tezy, mówiącej o tym, że z przyjacielem łatwiej jest pokonywać trudności.

W tekstach argumentacyjnych powoływali się na relacje łączące bohaterów lektur szkolnych takich jak: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, „Oskar i pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta itp.
Trzymamy kciuki za naszych wychowanków, życząc im jak najwyższych wyników. Przypomnijmy, że przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem koniecznym ukończenia szkoły podstawowej. Nie ma jednak progu zdawalności. W bieżącym roku szkolnym ponad pól miliona uczniów zmierzyło się z zadaniami egzaminacyjnymi. Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty zdający otrzymają 8 lipca 2022 roku.