• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Uczciliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

W dniu 23 kwietnia 2021 roku ogłoszono wyniki w Szkolnym Konkursie Literackim „Poetyckie miniatury”, adresowanym do uczniów klas czwartych, szóstej i siódmej. Tym wydarzeniem uczniowie w sposób niezwykle kreatywny upamiętnili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zadaniem czwartoklasistów było napisanie fraszki, podejmującej motyw czytania i szacunku do książki jako źródła wiedzy. Uczniowie, poznawszy warsztat mistrzów tego gatunku z Janem Kochanowskim z Czarnolasu na czele, zadbali o formę rymowaną wypowiedzi, nie omieszkali zakończyć swych utworów celną puentą. Apelowali o poszanowanie książki, wykazywali zalety płynące z czytania beletrystyki, niektórzy nawet w humorystyczny sposób przedstawili sam proces tworzenia utworu poetyckiego.

Z kolei szóstoklasiści spróbowali swych sił na polu poezji, tworząc haiku. Ta wywodząca się z Japonii forma, składająca się z zaledwie 17 sylab, wydzielonych na trzy wersy, pozbawiona w zasadzie ozdobników stylistycznych, wymagająca niezwykłej precyzji wypowiedzi i dyscypliny wersyfikacyjnej, ma na celu uchwycenie wrażeń z życia w danej chwili. Powstały całkiem ciekawe perły – miniatury, których autorzy zatrzymali jakby w kadrze moment czytania i zachwytu nad książką na tle wiosennego krajobrazu. Siódmoklasiści wznieśli się na wyżyny, tworząc limeryki o ulubionych lekturach. Wykazali się nie lada kunsztem, gdyż spod ich piór wyszły zabawne i groteskowe pięciowersowe wiersze, w których utrwalili ku potomności swe wrażenia z takich lektur jak: „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza, „Kamizelka” Bolesława Prusa, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy Kleinbaum itp.

W konkursie przyznano następujące nagrody:

Fraszka jako miniatura poetycka

Lokata

Imię i nazwisko uczestnika

Klasa

I

Dominik Pawiński

4a

II

Mikołaj Cisek

4a

III

Maja Lorenc

4b

wyróżnienie honorowe

Julia Deptuch

4a

wyróżnienie honorowe

Zuzanna Szwarc

4b

wyróżnienie honorowe

Jakub Wolski

4a

wyróżnienie honorowe

Anna Ziajka

4b

Haiku jako miniatura poetycka

I

Antoni Kaczor

6b

II

Gracjan Tworek

6b

III

Daria Gryzowska

6b

wyróżnienie honorowe

Alicja Hanus

6b

wyróżnienie honorowe

Anna Kozak

6b

wyróżnienie honorowe

Krystian Niemczyk

6b

Limeryk jako miniatura poetycka

I

Michał Mrozek

7b

II

Radosław Władyka

7b

III

Bartosz Macnar

7b

wyróżnienie honorowe

Błażej Argasiński

7b

wyróżnienie honorowe

Szymon Hanus

7b

wyróżnienie honorowe

Mateusz Penar

7b

Dodajmy, że poziom wszystkich prac konkursowych był zaskakująco wysoki. Cieszy także liczny udział uczniów, którzy z zapałem stanęli w konkursowe szranki, ujawniając swój niemały potencjał i twórczy entuzjazm. Szkolny Konkurs Literacki „Poetyckie miniatury” zorganizował Pan Waldemar Kilar, natomiast funkcję jurora pełniła Pani Jolanta Pietruszka. Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Pan dyrektor Piotr Cisek. Inspiracją do zorganizowania zawodów były obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, ustanowionego w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Data tego święta jest symboliczna, ponieważ 23 kwietnia 1616 roku zmarli dwaj wybitni pisarze literatury światowej: Hiszpan Miguel de Cervantes Saavedra, autor znakomitej powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”, oraz William Shakespeare, autor powszechnie znanych komedii („Wiele hałasu o nic”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Sen nocy letniej”) i dramatów („Makbet”, „Hamlet”, „Otello”, Król Lear”). Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesu!