• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Święto Liczby Pi

„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy”.

Wisława Szymborska

Na świecie Dzień Liczby π obchodzony jest 14 marca (w USA data „14 marca” zapisywana jako „3.14”). Ta data nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Zwykle zapamiętuje się π jako 3,14. Ale liczba π ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr nie poddaje się żadnej regule. π to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Ludolfina jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Wzmiankę o niej można znaleźć już w Biblii.
Z okazji święta Liczby Pi nauczycielki matematyki: Edyta Krukar, Iwona Kucia i Urszula Chmiel zorganizowały różne konkursy. Czwartoklasiści mieli za zadanie zbadać stosunek obwodu koła do średnicy w przedmiotach codziennego użytku.

Dostrzegli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego, a mianowicie, ich obwód i średnica pozostają wobec siebie w jednakowym stosunku, a liczba ta jest bliska 3. Mistrzem w poszukiwaniu liczby π został Mikołaj Cisek (4a), który „zbadał” 50 przedmiotów w kształcie koła. Na 2. miejscu uplasował się Michał Wołczański (4b), a na 3. miejscu – Zuzanna Szwarc (4b).
Zadaniem piątoklasistów było utworzenie jak największej liczby wyrazów zawierających sylabę „pi”, którą należało zastąpić znakiem π. Najlepszym „słowotwórcą” okazał się Bartosz Frącek, który utworzył aż 219 wyrazów zawierających rzeczoną sylabę. 2. miejsce przypadło w udziale Wiktorowi Hanusowi (201 wyrazów), a na 3. znalazły się ex aequo Anna Pelczar (161) i Maja Niemczyk (156). Pozostali uczestnicy konkursu również wykazali się nie lada osiągnięciami, tworząc od 25 do 100 „Pi- wyrazów”.
Zaprojektowanie rebusów, w których należało wykorzystać znak π, to zadanie postawione przed szóstoklasistami. Największą artystką w tej kategorii okazała się Anna Dudek (6b), która przygotowała 35 rebusów. Tuż za nią na 2. miejscu podium znaleźli się ex aequo Marta Telega (6a) i Dorian Smoleń (6a), a 3. miejsce przypadło Szymonowi Bałuce (6a).
„Miasto Pi” to konkurs adresowany do siódmoklasistów. Zadaniem uczniów było pokolorowanie liczby kwadratów, odpowiadającej kolejnej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego liczby π tak, aby powstała panorama miasta Pi. Niekwestionowanym zwycięzcą tej kategorii został Artur Materniak (7a).
Spod pióra „ósmoklasistów” wyszły opowiadania pt. „Dzień z życia ósmoklasisty”. Swojego rodzaju trening przed egzaminem utrudniło to, że w tekście należało zastępować sylabę „pi” symbolem π.  Powstały naprawdę ciekawe „dzieła”. Jury postanowiło przyznać 1. miejsce ex aequo Milenie Szaran (8a) i Mikołajowi Kuzakowi (8b), 2. miejsce – Emilii Smereckiej (8a), a 3. miejsce – Natalii Wołczańskiej (8a).
Taki sposób obchodów Święta Liczby π ma na celu popularyzację matematyki jako naukowej dziedziny. Dziękujemy uczniom za udział w konkursach i gratulujemy zwycięzcom we wszystkich kategoriach.