• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Spotkanie autorskie z Janem Tulikiem

W dniu 8 kwietnia br. w murach naszej szkoły w ramach „Spotkań z wybitnymi Polakami” gościliśmy poetę i dramatopisarza, prozaika i eseistę, dziennikarza i wydawcę w jednej osobie – Jana Tulika.

Pan Jan Tulik debiutował w 1981 roku tomem wierszy „Zdarzenie w C-durze”. Następnie wydał zbiory poezji: „Ocalone drzewo”, „Budzenie licha”, „Wada pierworodna”, „Godzina drogi”, „Suplikacje”, powieść „Doświadczenie”, dramat „Kontynenty”, zbiór opowiadań „Gry nieużyteczne”, powieść „Furta”. W 2009 roku nakładem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu ukazały się „Legendy. Krosno i okolice”.

 

Pan Jan Tulik jest twórcą nagradzanym niemal od debiutu. Otrzymał Nagrodę im. Milczewskiego – Bruno, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, „Złote Pióro”, Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie literatury, Nagrodę Fundacji Kultury za 2000 rok oraz wiele innych wyróżnień.

Krytycy cenią go za ciepło, liryzm i klasycyzujący styl jego poezji, za różnorodność wypowiedzi prozatorskiej, za intelektualną i moralną uczciwość w stawianiu pytań o postawę współczesnego człowieka. Piotr Kuncewicz nazwał go dalekim potomkiem Grochowiaka i Staffa. Jako dziennikarz i krytyk literacki Jan Tulik wiele pisał o krośnieńskich twórcach, wielu wypromował.

Spotkanie w ZSP w Posadzie Górnej z udziałem nauczycieli i młodzieży gimnazjalnej odbyło się w związku z promocją najnowszej książki autora „Furty”. Jego „Legendy. Krosno i okolice” zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytykę. Jerzy Fąfara napisał: „Po raz pierwszy w swej historii Krosno otrzymało legendy w wersji literackiej. Jak słynny Or-Ot (Artur Oppman) przed wiekiem stworzył „mityczną” Warszawę, tak obecnie Jan Tulik namalował metaforami Krosno. Takie legendy mógł napisać tylko wyjątkowy pisarz i poeta. Gdyż zasłyszana legenda w jednym zdaniu pod piórem Jana Tulika rozkwitła do bukietu w postaci poetyckich opowieści. Mamy wyjątkowe, po raz pierwszy tak stworzone, kompendium wiedzy o kulturze tego miasta i okolic”.

Znamienity gość opowiedział młodzieży o swej drodze twórczej, o debiucie literackim, wyznał, co go inspiruje, jak postrzega świat, czym dlań jest poezja. Czytał zgromadzonej publiczności swe sonety. Następnie skoncentrował uwagę słuchaczy na swej ostatniej książce, która powstawała przez kilkanaście lat. Kompozycja publikacji jest dwuczęściowa: część I zawiera literackie legendy o Krośnie i miejscach położonych nie opodal, część II to biografie ludzi – legend, którzy wywarli niemały wpływ na polską kulturę i naukę. Z ciekawością wysłuchaliśmy historii życia Jana Szczepanika, twórcy fotografii kolorowej i telewizji kolorowej, Franciszka Pika – Mirandoli – poety – ekspresjonisty, Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. Ci „światowcy znad Wisłoka” związani byli właśnie z Krosnem, o czym wie niewielu…

Ogromnym przeżyciem było też wysłuchanie w oryginalnej interpretacji legendy pt. „Zdroje łez nad Taborem”, utworu zamieszczonego w najnowszej książce pisarza, mówiącej o odkryciu źródeł leczniczych w Rymanowie Zdroju, do czego – jak wiemy – przyczyniła się patronka naszej szkoły Anna z Działyńskich Potocka. Spotkanie zakończyła sesja pytań oraz dedykacje do książki „Legendy. Krosno i okolice”.