• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

32 zadania dla gimnazjalistów

"Dorastanie" - taki tytuł nosi zestaw zadań rozwiązywanych we wtorek podczas egzaminu pisanego przez uczniów trzecich klas gimnazjów w całej Polsce. We wtorek podczas egzaminu była sprawdzana wiedza humanistyczna uczniów.

W zestawie były 32 zadania. Część z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do fragmentów cytowanych tekstów: popularnonaukowego, autorstwa Mariusza Ozona "Czas między dzieckiem a dorosłym", "Kroniki polskiej" Anonima zwanego Gallem oraz powieści Marty Fox "Agaton Gagaton: jak pięknie być sobą".

 

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedzi na zadane pytania, odnoszące się do reprodukcji obrazu Józefa Szerementowskiego "Stary żołnierz i dziecko w parku" oraz do wiersza "Elegia o.. [chłopcu polskim]" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Gimnazjaliści musieli też napisać dwa teksy własne: ogłoszenie o odczycie na temat problemów dorastającej młodzieży, który ma wygłosić znany pedagog oraz charakterystykę wybranego bohatera "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego albo "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.
Do pisemnego testu z wiedzy humanistycznej przystąpiło we wtorek 30 trzecioklasistów naszej szkoły. Natomiast w całej Polsce było ich blisko 500 tys. z około 7 tys. gimnazjów. Wszyscy rozwiązywali takie same testy; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Arkusz testu rozwiązywanego przez gimnazjalistów wraz z odpowiedziami jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl).