• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Magia kina

„Film to życie, z którego wymazano plamy nudy”.

Alfred Hitchcock

W dniu 14 grudnia 2016 roku uczniowie klas I-III gimnazjum uczestniczyli w lekcji multimedialnej „Magia kina” oraz obejrzeli film „Gimnazjaliści nie płaczą”. Spotkanie z X Muzą, zorganizowane przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie, odbyło się w kinie „Sokół” w Rymanowie. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Maria Szczepaniak i Pan Waldemar Kilar.
Pierwsza część spotkania upłynęła pod znakiem lekcji multimedialnej zatytułowanej „Magia kina – tajniki sztuki filmowej”. W niezwykle przyjaznej i atrakcyjnej formie poznaliśmy etapy pracy nad filmem: od pomysłu na obraz, przez scenariusz, pozyskiwanie sponsorów, castingi, zdjęcia, montaż i premierę. Dowiedzieliśmy się, jakie zadania spoczywają na reżyserze, operatorze kamery, montażyście, czym zajmuje się kaskader, kostiumolog, charakteryzator, kim jest dubler i kierownik produkcji. Prezentacja, poparta ciekawym, esencjonalnym komentarzem prowadzącego spotkanie aktora, uzmysłowiła nam, jak ważną rolę we współczesnym kinie zajmuje animacja komputerowa, wykorzystywana nie tylko w filmach fantasy czy science fiction.

W drugiej części obejrzeliśmy holenderski film „Gimnazjaliści nie płaczą” w reżyserii Dennisa Bootsa z muzyką Johana Hoogewijsa. Obraz miał swą prapremierę w 2012 roku. Jest to historia o nastolatce Akkie, która zachorowała na białaczkę i mimo złych rokowań nie straciła pozytywnego nastawienia do świata. Jej wielką pasją była piłka nożna. Śmierć bohaterki wskutek choroby nowotworowej nie poszła na marne – przyjaciele z klasy zorganizowali turniej piłkarski jej mienia, by uczcić pamięć koleżanki. Był to mądry film, z ważnym przesłaniem, mówiący o tym, że mimo wielu przeciwności losu nie wolno się poddawać, że warto spełniać swoje marzenia i mieć nadzieję. Obraz uczy szacunku do drugiego człowieka, tolerancji i wrażliwości.
Spotkanie w kinie „Sokół” było pożytecznie spędzonym czasem. Dostarczyło nam wielu przeżyć i wzruszeń. Staliśmy się bogatsi nie tylko w wiedzę z zakresu teorii filmu, ale także bardziej wrażliwi i empatyczni.