• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia w Szkolnym Konkursie Poetyckim, inspirowanym wierszem Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią”

„Wariat, zakochany i poeta – wszyscy trzej z wyobraźni są utkani”.

William Shakespeare

W dniu 20 marca 2024 roku, w wigilię Światowego Dnia Poezji, Pan dyrektor Piotr Cisek wręczył dyplomy i nagrody książkowe laureatom Szkolnego Konkursu Poetyckiego, adresowanego do uczniów klas 4-8. W konkursowe szranki stanęło aż 68 uczestników, co szczególnie cieszy i jest dowodem na to, że dla młodych ludzi poezja może być inspirująca. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu ciągu dalszego liryku „Pudełko zwane wyobraźnią” znakomitego polskiego poety i eseisty Zbigniewa Herberta (1924-1998). Autor w swym wierszu udowadnia, że podstawą sztuki jest wyobraźnia, ponieważ bez niej świat jest płaski i jednowymiarowy.

Dzięki wnikliwej lekturze tekstu powstały bardzo ciekawe wiersze wolne, podejmujące tematy filozoficzne, społeczne, kulturowe i ekologiczne takie jak: afirmacja życia, lęk przed śmiercią, protest przeciwko wojnie, pochwała przyrody i szacunek dla niej, krytyka konsumpcyjnego stylu życia.
Młodzi twórcy, naśladując styl Herberta, napisali wiersze, w których dominantą kompozycyjną każdej strofy był czasownik w imperatywnie, a liczne środki artystycznego wyrażania, w tym głównie metafory, antropomorfizacje, enumeracje, inwersje, przerzutnie, peryfrazy, budowały światy nieoczywiste i zaskakujące. Spod piór młodych adeptów sztuki poetyckiej wyszły naprawdę niezłe wiersze. Być może uda się je wydać w formie tomiku pod chwytliwym tytułem „Na poetyckim Parnasie”.
Pan dyrektor w mowie okolicznościowej pogratulował uczniom wrażliwości i talentu, żywiąc przekonanie, że kontakt z literaturą zawsze będzie dla każdego odbiorcy inspiracją do podejmowania nowych, twórczych i ambitnych wyzwań. Swe wystąpienie skonstatował stwierdzeniem, że „magia poetyckiego słowa uwrażliwia i ubogaca człowieka, gdyż jest źródłem poznania prawdy o tajemnicach świata”.

Oto lista laureatów:

Lokata

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna

I

Maja Smoleń

6b

Alicja Kabiesz

I

Jakub Szul

7a

Waldemar Kilar

I

Barbara Śliwka

6a

Alicja Kabiesz

II

Mikołaj Cisek

7a

Waldemar Kilar

II

Bartosz Frącek

8a

Waldemar Kilar

II

Antonina Jaworska

4a

Waldemar Kilar

III

Hubert Bednarski

6b

Alicja Kabiesz

III

Julia Szepieniec

7b

Waldemar Kilar

III

Marcin Zięba

4a

Waldemar Kilar

wyróżnienie

Wiktoria Dereniowska

6a

Alicja Kabiesz

wyróżnienie

Karol Pitrus

4a

Waldemar Kilar

wyróżnienie

Emilia Żaromska

4a

Waldemar Kilar

Konkurs zorganizowali nauczyciele języka polskiego: Pani Alicja Kabiesz i Pan Waldemar Kilar. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy sukcesów!