• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Na lodowisku i w kinie, czyli powitanie ferii zimowych

„Miło szaleć, kiedy czas po temu”.

Jan Kochanowski

W dniu 26 stycznia 2018 roku uczniowie klas szóstych i siódmej pod opieką swych wychowawców: Pani Alicji Szymanowskiej, Pani Urszuli Chmiel i Pana Waldemara Kilara wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Krosna. Wyjazd, zorganizowany tuż przed rozpoczynającymi się w województwie podkarpackim feriami zimowymi, był nagrodą za rzetelną, sumienną pracę w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. Dostarczył wszystkim wielu niesamowitych wrażeń i emocji.
Pierwszą atrakcją dla każdego uczestnika była możliwość jazdy na łyżwach na krytym lodowisku – obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy dźwiękach muzyki mogliśmy doskonalić swe umiejętności. Obserwowaliśmy wzloty i upadki nowicjuszy oraz zaawansowanych łyżwiarzy. Niektórzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni próbowali swych sił tuż przy bandzie.

W nauce swobodnej jazdy po lodzie pomocny bez wątpienia okazał się pingwinek. Bardziej wprawni adepci jazdy figurowej tworzyli ciekawe układy taneczne. Czas spędzony na lodowisku stał się zachętą do aktywności fizycznej i oderwania się od komputera. Zabawa była przednia, o czym świadczyły – mimo zmęczenia – uśmiechy na twarzach uczniów.
Następnie udaliśmy się do kina „Helios”, mieszczącego się w Galerii Handlowej VIVO, żeby zobaczyć amerykański film „Cudowny chłopak” z Julią Roberts w reżyserii Stephena Chbosky’ego. Jest to historia 10-letniego Auggiego Pullmana, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd. Głównym przesłaniem twórców obrazu jest myśl, że niełatwo być innym. Dla Auggiego początki w szkole były bardzo trudne. Nazywano go „dziwadłem”, wyśmiewano i wytykano palcami. Wszystko się zmieniło, gdy znalazł dwoje przyjaciół, którzy zaakceptowali jego wygląd. Dzięki nim poczuł się nie tylko bezpieczny, ale także silny mentalnie, udowadniając otoczeniu, że jest naprawdę niezwykły. Ekranizacja międzynarodowego bestsellera wzruszyła nas i skłoniła do refleksji nad własnym postepowaniem, że nie należy kpić i ranić swych kolegów oraz dzielić ludzi na kasty lepszych i gorszych. Film uczy tolerancji i akceptacji, dlatego wart jest obejrzenia.
Wycieczka do Krosna była bardzo udana dzięki ciekawemu programowi. Skorzystanie z uroków jazdy na łyżwach oraz obejrzenie wartościowego obrazu filmowego okazało się wspaniałym pomysłem. Poprawiliśmy swą kondycję fizyczną, ale także tuż po seansie żywo dyskutowaliśmy nad mądrą i wzruszającą filmową opowieścią, dzięki której inaczej będziemy postrzegać świat. W tak niecodzienny sposób doczekaliśmy się upragnionych ferii zimowych.