• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Pożegnanie klas III gimnazjum

Mury szkoły opuściło 55 uczniów, którzy pięknym programem artystycznym pożegnali swych nauczycieli oraz podziękowali rodzicom za trud wychowania. Uroczystość, dzięki uprzejmości Danuty Litarowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, odbyła się w sali kina „Irys” w Rymanowie dnia 25 czerwca br. Została przygotowana z wielkim rozmachem i pietyzmem. Na widowni na honorowych miejscach zasiedli m.in. burmistrz Wojciech Farbaniec, przewodniczący Rady Miejskiej Marian Niemczyk, rodzice oraz nauczyciele.

Wszelkich starań, aby całość wypadła efektownie, dołożyły wychowawczynie klas III – Beata Kilar i Agnieszka Zięba oraz Łucja Czerepaniak i Maria Szczepaniak, odpowiedzialne za program pożegnalny w wykonaniu klas II. Przepisowo wizytowe stroje podkreślały rangę spotkania, które rozpoczęło się od przedstawienia pt. „Fircyk w zalotach”. Publiczność świetnie reagowała, odczytując intertekstualne aluzje i dowcip, co raz nagradzając młodych aktorów brawami. Wreszcie przyszedł czas na program uczniów z klas III. Nie zabrakło wzniosłej i górnolotnej poezji w wykonaniu Pauliny Smereckiej i Macieja Waisa oraz własnej twórczości artystycznej, traktującej z przymrużeniem oka o szkole, lekcjach, chwilach beztroski i ciężkiej pracy, którą zaprezentował Kamil Jaworek. I to nic, że ktoś w przypływie emocji zapomniał tekstu, że łzy nie pozwoliły mówić dalej. To jedynie dowód, jak wielkie wzruszenie towarzyszyło zebranym. Atmosferę nostalgiczno – wspomnieniową stworzyły: Katarzyna Borek dzięki lirycznej pieśni „Cudownych rodziców mam” oraz Ewa Śliwka w utworze Ryszarda Rynkowskiego „Los Cię w drogę wziął”. I tym razem widzowie zachowali się wspaniale, reagowali spontanicznie, oklaskami nagradzając bohaterów wieczoru.

Każdy z nauczycieli otrzymał różę oraz piękną pamiątkę, którą okazała się szklana księga z wygrawerowaną dedykacją, wyrażającą podziękowanie za trud nauczania. Wszystko w dobrym smaku i tonie.

Drugoklasiści przygotowali program przypominający oscarową galę. W rolę prowadzących wcieliły się Natalia Wołczańska i Ilona Hejnosz. Były gwiazdy świata muzyki (Enrique Iglesias – Arkadiusz Karaś), estrady (Marcin Daniec – Przemysław Mika), filmu (Marlin Monroe – Małgorzata Kwolek) i sportu (Adam Małysz – Paweł Rygiel), były fanfary oraz statuetki – Złote Rolki (czyli rolki papieru toaletowego w kolorze żółtym przewiązane złotą wstążką). Wśród zwycięzców znaleźli się m.in.: w kategorii POTOMKOWIE SZEKSPIRA Wojciech Krukar, ZBIEŻNOŚĆ NAZWISK Izabela Nowotarska i Katarzyna Kilar (gdyż nagrody wręczali nauczyciele: Irena Nowotarska i Waldemar Kilar), ZŁOTY SŁOWIK Jakub Fydrych, BYWALEC SEKRETARIATU Natalia Sołtysik, PICASSO POSADY GÓRNEJ Maciej Krukar.

I wreszcie najważniejsza chwila wieczoru – po okolicznościowym przemówieniu dyrektor Elżbiety Nadziakiewicz nastąpiło wręczanie świadectw i nagród. Aż 16 uczniów otrzymało za świetne wyniki w nauce cenzurkę z biało – czerwonym paskiem. Wielu dostało nagrody za dobre stopnie, pracę społeczną, osiągnięcia sportowe, frekwencję. Wszak w tym gronie znalazło się dwoje laureatów konkursów z trzech przedmiotów, dwóch finalistów i kilkunastu uczestników konkursów przedmiotowych i artystycznych. Odeszli uczniowie czynnie zaangażowani w Samorządzie Uczniowskim, redagujący gazetę „Wspak”, członkowie koła teatralnego, społecznicy, zawsze gotowi do pracy nawet do późnych godzin popołudniowych czy w weekendy. To właśnie oni stali się autorami wielkiego sukcesu, uzyskując bardzo wysoką średnią z egzaminów (67,52), aż o 10 p. wyższą od średniej z gminy, pozostając klasą dla siebie. Jako pierwsi odpowiedzieli na apel, by „ocalić od zapomnienia” nieczynny cmentarz w Rymanowie Zdroju – Desznie, porządkując go i nadając mu schludny wygląd. Niejednokrotnie podejmowali się różnorodnych działań, by zapracować pieniądze na wspólny wyjazd. Przykładów o podobnym znaczeniu, którym zawsze przyświecały szlachetne cele i wzniosłe idee, można mnożyć.

Opuścili szkołę, lecz zostawili następców. Nie zapominajcie o swej Almae Mater i – wzorem absolwentów z lat ubiegłych – opowiadajcie o nowej szkole nauczycielom oraz młodszym kolegom.

Zobacz zdjęcia