• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wędrówka w czasie przez epoki historyczne

W dniu 1 kwietnia w naszej szkole Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Agnieszki Kwolek - Śliwki zorganizował happening pn. "Wędrówka przez epoki historyczne". Rolę konferansjerów pełniły: Dominika Dzidziul (klasa IIIa), która w bieżącym roku szkolnym jest przewodniczącą SU, oraz Katarzyna Ligenza z klasy IIIb. Uczniowie przygotowywali prezentacje epok historycznych od starożytności po współczesność. Wszystkie stoiska, dekoracje, rekwizyty przygotowywano z niemałym trudem i zaangażowaniem. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Oto byliśmy świadkami walki zapaśników podczas ostatniego dnia igrzysk w Helladzie i nagradzania zwycięzcy wieńcem laurowym, uczty bogów na Olimpie, zmartwychwstania Tutenhamona. Nie zabrakło w świecie antycznym olśniewającej Kleopatry ani dociekliwego Herodota. Niewolnicy budowali bez wytchnienia monumentalne grobowce - piramidy. Na straganach rzymskich, nieopodal term, kwitł handel, gladiatorzy walczyli na arenie na śmierć i życie ku uciesze gawiedzi i patrycjuszy. Niechybny koniec epoki wieszczyła Sybilla.

Realia i klimat średniowiecza oddawały nie tylko rekwizyty (ruiny zamczyska, surowe i proste wnętrza dworów rycerskich), lecz także stroje aktorów. Ze sceny przemawiał odziany w bisior i purpurę król Władysław Jagiełło, który zapisał się w historii jako zwycięzca spod Grunwaldu, rycerze krzyżaccy w białych płaszczach przynosili władcy dwa nagie miecze. Dama serca w pięknej sukni przetykanej złotem słała uśmiechy do swego ulubieńca - uczestnika turnieju rycerskiego. Wprowadzony motyw danse macabre (taniec śmierci) oraz sabatu czarownic dopełnił całości prezentacji. Mieliśmy okazję wysłuchać również chóralnego wykonania pierwszego hymnu Polski "Bogurodzica".
W epokę renesansu natomiast wprowadził nas Leonardo da Vinci, genialny włoski artysta, Bona Sforza, żona Zygmunta Starego, Jan Kochanowski, nazywany ojcem poezji polskiej i wielu innych wybitnych przedstawicieli tamtych czasów. Dość powiedzieć, że u stóp Wawelu, siedziby królów polskich, spotkali się dworzanie, literaci i artyści, którzy dywagowali o losach państwa polskiego. Rozmowom tłumu z uwagą przysłuchiwał się Stańczyk, nadworny błazen ostatnich Jagiellonów, symbol mądrości i troski o ojczyznę.

Przepych i wyrazistość formy to cechy typowe dla baroku. Takie też znamiona miała prezentacja, ukazująca dorobek cywilizacyjny XVII-XVIII stulecia w Polsce. Nie zabrakło esencjonalnych informacji o wojnach polsko - tureckich, o kwitnącej wówczas sztuce epistolografii, w której celował król Jan III Sobieski. Oryginalne eksponaty, w tym biała broń, podkreślały autentyzm opisywanych zdarzeń. W wiek XIX wprowadziła nas melodia ludowego mazura skomponowana przez Fryderyka Chopina. Naszym oczom ukazał się typowy salon w dworku szlacheckim. Podwieczorek przy stole, przykrytym koronkowym obrusem, spożywała rodzina szlachecka, prowadząc przy tym towarzyską konwersację na tematy z pogranicza polityki i sztuki. Mogliśmy podziwiać występ par w walcu angielskim. Zrekonstruowano także styl życia chłopów, co podkreślały szyte z grubego lnu i barchanu brania włościan oraz postne jadło w glinianych naczyniach - ziemniaki i kapusta.

W wiek XX wprowadziły nas ikony show biznesu: Michael Jackson, The Beattles, John Lennon, Madonna. Nie zabrakło pokazu mody z okresu międzywojnia i ostatnich lat. Przypomniano o tragicznych wydarzeniach (I i II wojna światowa, katastrofa Titanica). Ciekawie oddano styl życia ludzi w minionym stuleciu (wyścig szczurów, mass media, fast food, kariera, nieustanna dyskoteka).
Po burzliwych obradach jury w składzie: Pan dyrektor Paweł Kinelski, Pani dyrektor Dorota Rajchel, Pani Ewa Barańska, Pani Aneta Skóra, Pan Józef Krzysztyński przyznało I miejsce klasie 4 ze szkoły podstawowej oraz klasom III gimnazjum.

Dodajmy, że wszystkie klasy otrzymały dofinansowanie do wycieczek szkolnych. Podczas przerwy natomiast zaśpiewały dla nas Żaneta Wais i Natalia Walczak, Kacper Porembski oraz zatańczył zespół "New Angels". Spotkanie upłynęło w twórczej i radosnej atmosferze. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku samorząd również wyjdzie z podobną inicjatywą do uczniów.

zdjęcia