• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Pizzy

„Apetyt przychodzi w miarę jedzenia”.

François Rabelais

W dniu 9 lutego 2017 roku uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą Panem Waldemarem Kilarem uczestniczyli w niecodziennej lekcji wychowawczej. Świętowali Międzynarodowy Dzień Pizzy. Była to okazja do przeprowadzenia quizu na temat popularnego na całym świecie włoskiego dania, które od ponad stulecia gości na stołach całego świata.
Dowiedzieliśmy się, że ojczyzną pizzy są Włochy. Dziś serwuje się wiele jej odmian z rozmaitymi dodatkami ziół, serów i wędlin. Ponoć smakosze cenią najbardziej pizzę margerita. Jej nazwa pochodzi od imienia włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, dla której przygotowano potrawę według nieznanej wcześniej receptury. Ciekawostki historyczne oraz informacje o zasadach savoir vivre stały się wstępem do degustacji pysznej pizzy margerita. Taka forma zajęć sprzyjała integracji rówieśników oraz zacieśnieniu więzów przyjaźni, gdyż nic tak nie zbliża jak wspólny posiłek.