• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Sukcesy w etapie gminnym Podkarpackiego Konkursu „Literatura i dzieci”

„Nieważne, co robisz. Najważniejsze, abyś robił to z pasją”.

W dniu 22 listopada 2016 roku na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie przeprowadzono eliminacje Podkarpackiego Konkursu „Literatura i dzieci”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nasze pasje”. Swe umiejętności zaprezentowali publiczności młodzi, uzdolnieni recytatorzy oraz piosenkarze. Głównym organizatorem konkursu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W przeglądzie, adresowanym do uczniów ze szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie gminy Rymanów, wystartowała silna reprezentacja z Posady Górnej.
W gronie recytatorów z klas 1-3 świetnie zaprezentowała się Blanka Krzysztyńska, podopieczna Pani Urszuli Koźmy, która uzyskała nominację do etapu rejonowego. Wygłosiła utwór „Lubię kałuże” Urszuli Kowalskiej. Sceną zawładnął także Gracjan Tworek dzięki brawurowo wykonanej „Rowerowej piosence”. On także uzyskał awans do kolejnego etapu przesłuchań.

Pracował pod kierunkiem Pani Klaudyny Trygar – Kubusiak. Natomiast w grupie uczniów z klas 4-6 bezkonkurencyjne okazały się występy recytatorek: Izabeli Siręgi dzięki wygłoszonemu ze swadą lirykowi Wandy Chotomskiej „Walc” i Aleksandry Hanus, która oczarowała publiczność pełną ekspresji deklamacją wiersza „Piruety” Kaliny Jerzykowskiej. Wychowanki Pana Waldemara Kilara zakwalifikowały się do przesłuchań rejonowych.
Prezentacje sceniczne oceniało jury w składzie: Pani Janina Bolanowska – nauczycielka języka polskiego, Pani Monika Rygiel – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie i Pan Sławomir Szybka – instruktor muzyki z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. W tym kulturalnym wydarzeniu wzięli udział – jako słuchacze – głównie rodzice, nauczyciele – instruktorzy oraz miłośnicy poezji i muzyki. Mogliśmy wysłuchać ciekawych recytacji oraz lirycznych ballad, których tematyka dotyczyła hobby i zainteresowań. Przesłaniem spotkania była ważna myśl: prawdziwa pasja nie tylko inspiruje, ale także sprawia, że nasze życie staje się ciekawsze, bogatsze i bardziej kolorowe. Konkurs miał na celu upowszechnianie i zachęcenie do czytania książek, popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności, a także promowanie dokonań artystycznych dzieci.
Eliminacje rejonowe z udziałem czworga naszych reprezentantów odbędą się w Jasielskim Domu Kultury w dniu 1 grudnia br. Wystartują wówczas najzdolniejsi wokaliści i recytatorzy ze szkół i placówek z powiatów: krośnieńskiego, brzozowskiego oraz jasielskiego. Trzymamy kciuki. Dodajmy, że w przesłuchaniach w Rymanowie wystartowało łącznie aż 21 uczniów z naszej szkoły, przygotowywanych przez Panie: Urszulę Koźmę, Klaudynę Kubusiak – Trygar, Magdalenę Kasperkowicz, Alicję Zajdel, Monikę Rygiel, Alicję Kabiesz i Pana Waldemara Kilara.