• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Narodowe Święto Niepodległości

Czy nie zapomnieliśmy o tym, że 11 listopada nie jest tylko dniem wolnym od pracy, szkoły? Czy wiemy, co wydarzyło się prawie 100 lat temu? Naród polski po swoich trudach i znojach odzyskał tak cenną i upragnioną wolność. Dziś nie musimy walczyć za kraj, za dom, rodzinę..
Odzyskiwanie niepodległości było procesem ciągłym, podobnie jak jej utrata. Po rozbiorach i ostatecznym upadku Rzeczpospolitej 3 stycznia w 1795 r. nasz kraj zniknął z mapy Europy i Świata, a zaborcy (Austria, Prusy, Rosja) chcieli wymazać go ze świadomości, umysłu, wspomnień naszych przodków. Oznaczało to, że nie istnieje już Polska, Polacy, nic co było polskie. Jednak ten naród, który stał się niczyj, nie poddał się.
Emigranci tworzyli armie na zachodzie Europy m.in. Legiony Polskie we Włoszech Jana Dąbrowskiego. Namiastką wolności były niesuwerenne Księstwo Warszawskie uniezależnione od Francji, oraz Księstwo Polskie połączone unią personalną z Rosją.

Polakom nie podobały się działania wschodniego sąsiada, więc zaczęli się buntować. Doszło do wybuchu powstania listopadowego w nocy z 29 na 30 w 1831 roku. Armia polska zwyciężała bitwy z Rosjanami, ale klęska pod Ostrołęką doprowadził do zdobycia Warszawy przez zaborcę. Najważniejszym skutkiem tego zrywu było pogorszenie się warunków życia Polaków.
Od początku lat 60. XIX w. w Królestwie Polskim narastały nastroje patriotyczne, dlatego 22 stycznia 1863 r. rozpoczęła się wojna partyzancka – powstanie styczniowe. Zaborcy dotknięci kolejnym ciosem od Polaków wzmogli swoje działanie: zlikwidowali resztki naszej odrębności, rozpoczęły się procesy germanizacji i rusyfikacji wszystkich sfer życia społecznego.
Wielką szansą odzyskania przez Polskę niepodległości był wojna pomiędzy Austro-Węgrami, Rosją, a Niemcami, która rozbudziła wśród Polaków poczucie tożsamości narodowej. Kiedy w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, nasz kraj został uznany za suwerenne państwo na arenie międzynarodowej. Polska dysponowała kadrą polityczną i administracyjną, władzą sądowniczą i wykonawczą oraz wojskiem.
Niewątpliwym narodowym bohaterem jest Józef Piłsudski, postać kontrowersyjna. Był organizatorem Legionów Polskich podczas I wojny światowej oraz stworzył Polską Organizację Wojskową. Został pierwszym naczelnikiem państwa po odzyskaniu niepodległości. Dowodził Wojskiem Polskim, był marszałkiem oraz ministrem.
W ten sposób Polska po 123 latach odzyskała wymarzoną i wywalczoną wolność. Z tej okazji co roku w dzień 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono ustanowione 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.