• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Na seansie „Kamieni na szaniec”

„Niech groby poległych będą dobrym przykładem w wołaniu o pokój...”

W dniu 30 marca 2014 roku uczniowie z klasy Ib i IIa pod opieką Pani Edyty Krukar i Pana Waldemara Kilara wyjechali do Krosna, by w ArtKinie obejrzeć najnowszy film w reżyserii Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec”, zrealizowany na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego.
Akcja dramatu wojennego toczy się wokół kształtowania się Szarych Szeregów oraz włączania Grup Szturmowych w działalność dywersyjną Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Najwięcej miejsca twórcy poświęcili wątkom aresztowania i przesłuchiwania „Rudego” oraz zorganizowanej przez Tadeusza Zawadzkiego akcji odbicia Bytnara i przewożonych wraz z nim 20 więźniów pod Arsenałem. Film zakończył się sceną śmierci „Zośki” w akcji pod Sieczychami.

Obraz filmowy nie okazał się wierną ekranizacją książki Aleksandra Kamińskiego. Było to celowe zamierzenie Roberta Glińskiego, który skupił się na przedstawieniu wątku przyjaźni i braterstwa. Chciał on również „odbrązowić” książkowe postacie-legendy i przybliżyć je ich współczesnym rówieśnikom. Stąd też bohaterowie filmu zachowują się często jak zbuntowani młodzi ludzie. Przejawia się to m.in. w scenach konfliktów, w podważaniu autorytetu dowódców czy też w braku dyscypliny konspiracyjnej. Nie są urodzonymi bohaterami. Początkowo traktują Mały Sabotaż jak przygodę, robią sobie kawały, opowiadają dowcipy i spotykają z dziewczynami. Pokazano także ich rozterki i wątpliwości moralne dotyczące zabijania. Dzieło zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie.
Następnie udaliśmy się do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, w którym udostępniono zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi z okresu lat 1914 – 1945 na terenie posesji oraz w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska. Zaciekawiły nas ekspozycje tematyczne: „Łopatki saperskie na przestrzeni wieków”, „Karpaty 1914-1915”, „Wrzesień 1939”, „Narzędzia wojen”, „Dukla 1944”, „Podkarpacie 1945”, „Tyle pozostało” oraz „Krośnieńskie lotnisko w czasie II wojny światowej”. Bardzo ciekawie o pasjonującej historii XX wieku opowiadał przewodnik Pan Lesław Wilk.
Wycieczka do Krosna była bardzo udana, ponieważ poznaliśmy bliżej dzieje II wojny światowej, oglądając przejmujący film Roberta Glińskiego oraz pamiątki z czasów wojny, pieczołowicie gromadzone przez pasjonatów historii.