• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Gimnazjaliści w teatrze i sądzie

„Teatr mój widzę ogromny”.

Stanisław Wyspiański

W dniu 16 grudnia 2013 roku uczniowie klas I-III gimnazjum pod opieką Pani Beaty Kilar i Pana Waldemara Kilara obejrzeli spektakl „Dziady” cz. II, wystawiony na deskach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Słynna adaptacja dramatu Adama Mickiewicza w reżyserii Tomasza Smotera zachwyciła widzów nie tylko udaną grą aktorską, ale także scenografią i efektami akustycznymi. Dzięki operowaniu światłem, oryginalnej, ilustracyjnej muzyce udało się wytworzyć specyficzny nastrój, który udzielił się widzom.
Starodawny, słowiański obrzęd poświęcony duchom zmarłych przedstawiony w formie niezwykłego widowiska przybliżył uczniom podstawowe wartości moralne zawarte w utworze romantycznym. Byliśmy świadkami, jak mieszkańcy wsi zgromadzeni pod wodzą Guślarza przywoływali duchy w czyśćcu cierpiące: dzieci Józia i Rózi, widmo Złego Pana, pięknej pasterki Zosi. Spektakl w przejrzysty i niebanalny sposób oddał tajemniczą, pełną napięcia atmosferę przycmentarnej kaplicy. Było to dla nas niemałe przeżycie.

Po spektaklu obejrzeliśmy wystawę fotograficzną „Pory roku w górach” autorstwa Waldemara Czado, uroczyście otwartą 12 grudnia br. Zgromadzone prace, wybrane spośród tysięcy innych, wykonanych przez autora, zapalonego fotografika i ratownika GOPR-u, pokazują góry w zimowej szacie: ośnieżone szczyty Bieszczadów, Tatr i Alp oraz znajome krajobrazy Beskidu Niskiego. Wystawa została pomyślana jako pierwsza z cyklu 4 wernisaży ukazujących piękno gór w różnych porach roku. Skłoniła nas do refleksji nad potęgą świata i kruchością ludzkiego bytu.
Wycieczka do Krosna zakończyła się wizytą w Sądzie Rejonowym, gdzie wzięliśmy udział w charakterze obserwatorów w dwu rozprawach o wykroczenia, prowadzonych przez sędziego Wydziału Karnego Piotra Wojtowicza. Pan sędzia w krótkim wykładzie w sposób logiczny i przejrzysty scharakteryzował podstawowe zasady ustrojowe Rzeczypospolitej, przedstawił strukturę i sposób funkcjonowania sądów w Polsce. Następnie mogliśmy zaobserwować przebieg rozprawy sądowej oraz ogłoszenie wyroku. Spotkanie było dla nas niezmiernie owocne, gdyż przybliżyło arkana działania organów sprawiedliwości.
Wycieczka do Krosna obfitowała w wiele atrakcji. Sztuka „Dziady”, przygotowana w klasycznej wersji, okazała się wspaniałym przeżyciem artystycznym. Fotografie Waldemara Czado odsłoniły w całej krasie piękno i majestatyczność gór, natomiast spotkanie z sędzią uświadomiło nam, jak ważnym i odpowiedzialnym zadaniem jest orzekanie w sprawach karnych. Na własne oczy ujrzeliśmy cały sztafaż sali sądowej i mogliśmy skonfrontować własne wyobrażenia o pracy sądu z rzeczywistością. Wyjazd był bardzo udany.