• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wycieczka do Bóbrki i Kopytowej

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

W dniu 27 listopada 2013 roku uczniowie z klasy IIa pod opieką Pani Beaty Kilar i Pana Waldemara Kilara uczestniczyli w ciekawej wycieczce po powiecie krośnieńskim. Wyjazd miał na celu nie tylko poznanie zabytków kultury i historii małej ojczyzny, ale także upowszechnianie form aktywnego wypoczynku. Był jednym z etapów realizowanego projektu edukacyjnego „Ignacy Łukasiewicz – ojciec światowego przemysłu naftowego”.
Najpierw dotarliśmy do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Po obejrzeniu filmu o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, aptekarza, wynalazcy, przemysłowca, patrioty i filantropa, wspólnie z przewodnikiem odbyliśmy spacer na terenie muzeum, poznając najciekawsze eksponaty. Naszą uwagę przykuły dwie kopanki: „Franek” z 1860 roku i „Janina” (głębokość: 250m), eksploatowana do dziś przy użyciu pompy wgłębnej, dostarczająca od 50 do 100 kg ropy na dobę.

Z niemałym zainteresowaniem oglądaliśmy warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową. Mogliśmy także zwiedzić tzw. Dom Łukasiewicza, w którym zgromadzono pamiątki twórcy lampy naftowej. Bardzo spodobała się nam także prezentacja multimedialna, obrazująca proces wydobywania i przetwarzania ropy naftowej.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Obiekt, będący własnością krośnieńskiego kolekcjonera i pasjonata zabytków Andrzeja Kołdera, pełni funkcję prywatnego muzeum. Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca było dla nas wielkim przeżyciem. Dom posiada amfiladowy układ wnętrz. Z troską o każdy detal wyposażono pomieszczenia tj. salon, bawialnia, gabinet, alkierz. Podziwialiśmy rzadkie okazy typowo polskich mebli dworskich, tkanin i obrazów, żyrandoli z XVIII i XIX wieku. Zachwyciły nas intarsjowane meble i bogato inkrustowane bibeloty. Dopełnieniem wnętrza salonu jest trójbarwny, wolnostojący barokowy piec kaflowy dekorowany płaskorzeźbionymi scenami biblijnymi i marmoryzacją. Ten wyjątkowo rzadki eksponat z kolekcji Franciszka i Teresy Starowieyskich został podarowany przez Teresę Starowieyską w roku 2009 dla otwieranego w Kopytowej Muzeum Kultury Szlacheckiej.
Wycieczka była bardzo udana, gdyż obfitowała w wiele wrażeń i intelektualnych doznań. Poznaliśmy bliżej metody wydobywania ropy naftowej, sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, wizjonera i odkrywcy, którego pomysły wyprzedzały ducha epoki. Dowiedzieliśmy się także, jak doniosłą rolę w dziejach naszej ojczyzny na przestrzeni wieków odegrała szlachta, która nie tylko broniła granic, ale także tworzyła zręby naszej kultury, będącej świadectwem wspólnego dziedzictwa narodowego.