• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

„Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła”.

Janusz Korczak

W dniu 4 września 2023 roku rozpoczął się we wszystkich szkołach w całej Polsce kolejny rok szkolny. Dla społeczności z Posady Górnej uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Rymanowie-Zdroju.
Dalsza część oficjalnych obchodów miała miejsce w gmachu szkolnym. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego Pan dyrektor Piotr Cisek powitał zaproszonych gości: zastępcę burmistrza Gminy Rymanów Pana Grzegorza Wołczańskiego, radnych Posady Górnej: Pana Tomasza Rajnika i Pana Jana Tomkiewicza, przewodniczącą Rady Rodziców Panią Sabinę Buczek, a także wszystkich uczniów i nauczycieli.

Poinformował, że od bieżącego roku szkolnego pracę w naszej placówce rozpoczęła Pani Kornelia Łożańska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy 3a, Pani Jolanta Korytko – nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów oraz Pani Gabriela Gajdzińska, zatrudniona na stanowisku psychologa. Obowiązki nauczyciela bibliotekarza przejął po Pani Jolancie Pietruszce, która odeszła na zasłużoną emeryturę, Pan Artur Piotrowski.
Pan dyrektor, zwracając się do zebranych, przypomniał, że w bieżącym roku szkolnym obchodzimy 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w której przepisach można znaleźć idee przyświecające ówczesnym reformatorom, które i dziś są aktualne. Przytoczył jeden z nich: zatytułowany „Cel Edukacji Szkolnej”:   
„Edukacja dziecięcia jest osnową starań około niego podjętych nato, aby jemu było dobrze i aby z nim było dobrze. Będzie rosnącemu człowiekowi dobrze, gdy się ciało jego utwierdzi ku zdrowiu, gdy oświecony w prawdach religji i w prawdach przyrodzonych, znać będzie swoje istotne dobro, swój prawdziwy pożytek, gdy zawczasu wprawiony będzie w znanie i czucie dobra. Będzie z nim dobrze, kiedy będzie ludzki, sprawiedliwy, dobroczynny, wykonywającym powinności swoje. Edukacja szkolna do tego zamierzać powinna, inaczej lepiej jej nie mieć.”
Dyrektor szkoły zwrócił uwagę, że te słowa skierowane są głównie do uczniów, gdyż każdy z nich ma niepowtarzalny potencjał i talent, który może rozwijać. Zaapelował, by przykładali się do nauki z wielkim zapałem. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja rozwojowi człowieka, a prawdziwie wielki jest ten, kto chce się czegoś nauczyć! Zaakcentował, że poprzez swoją sumienność, pracowitość i optymizm mogą stać się najlepszą wersją siebie i dążyć do osiągnięcia swoich celów.
Pan Piotr Cisek, w słowach skierowanych do Rodziców, życzył dobrej współpracy ze szkołą, w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za dobro młodego pokolenia. Podkreślił, że ich rola w procesie edukacji jest nieoceniona. Rodzicielskie wsparcie, zrozumienie i miłość kierują uczniów na właściwą drogę.
Pan dyrektor przytoczył nauczycielom kolejny przepis Komisji Edukacji Narodowej, który jest świadectwem niezwykłego wyczucia wagi zawodu nauczycielskiego, a jednocześnie dowodem nowoczesnego wówczas spojrzenia na osobowość nauczyciela:
„Nauczyciel każdy powinien być o tym przekonany, że od niego prawie wszystko w edukacji zawisło. Przymioty i jego rozumu i serca wpłyną w rozum i serce uczniów. Trzeba nauczycielowi być filozofem, jaśnie widzieć rzeczy, znać grunt człowieka, skłonności, namiętności, pojętność każdemu wiekowi właściwą, związek umiejętności ludzkich; trzeba być czułym, nienaruszonym, sprawiedliwym, gorliwym o dobro uczniów i dobro pospolite narodu ludzkiego. Ktokolwiek się podejmujesz tej usługi Ojczyźnie twojej, roztrząśnij dobrze obowiązek, który bierzesz na siebie, siły, które przynosisz!”
Dyrektor szkoły zaakcentował, że pomimo tego, że słowa te zapisano 250 lat temu, nic nie straciły ze swojej świeżości. Wynika z nich, że praca z dziećmi i młodzieżą to zadanie niezwykle odpowiedzialne. Dlatego życzył wszystkim nauczycielom by nie zabrakło im cierpliwości, kreatywności i odwagi w codziennej pracy z młodymi ludźmi.  
Następnie głos zabrał zastępca burmistrza Pan Grzegorz Wołczański, który podkreślił w swym okazjonalnym wystąpieniu to, że edukacja i wychowanie zawsze były priorytetowym kierunkiem polityki oświatowej w gminie Rymanów. Życzył wszystkim zebranym owocnego roku pracy i nauki.
Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami. W gwarnej i wesołej atmosferze po dwumiesięcznej przerwie od nauki, spowodowanej feriami letnimi, z zapałem i energią przystąpiliśmy do wytężonej pracy, której efekty poznamy już niebawem, bo za dziesięć miesięcy.