• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie w obiektywie Macieja Krasa

„Kapitalne znaczenie dla zrozumienia kultury świata arabskiego ma jedno słowo - jest nim religia”.

Bjorn Bjerke

W dniu 10 marca 2023 roku uczniowie klas 4-7 wzięli udział w niecodziennej lekcji geografii. Do szkoły z ciekawą prezentacją multimedialną przybył Pan Maciej Kras, podróżnik z grupy Trzask z Gorlic. Opowiedział on o dwu państwach Półwyspu Arabskiego: Omanie i ZEA. Wskazał na podobieństwa i różnice między nimi. Mówił o przywiązaniu narodów do tradycji i religii, która wplata się w niemal każdy aspekt życia, o bogatych złożach ropy naftowej, dzięki której państwa przeżyły niewyobrażalną transformację w ciągu ostatniego półwiecza.
Z niemałą uwagą wysłuchaliśmy biografii przywódców – sułtana Qaboosa i szejka Zayeda, którzy mając śmiałe wizje i niemal nieograniczone możliwości, uczynili Oman i ZEA potęgami świata. Oglądając fenomenalne zdjęcia, poczuliśmy się tak, jakbyśmy byli na pustyni Sharqiya. Zachwyciły nas opowieści o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni.

Okazuje się, że również i dziś, mimo rozwoju motoryzacji, ogromną popularnością wśród zamożnych tubylców cieszą się targi wielbłądów, których wartość jest zawrotna.
Podczas eksplorowania Półwyspu Arabskiego Pan podróżnik dotarł do gór Al Hajar na północy Omanu, ponieważ jego marzeniem było zobaczenie Wielkiego Kanionu, czyli Wadi Ghul. Dzięki wspaniałym zdjęciom mieliśmy przeżyliśmy namiastkę jego przygód podczas nocy spędzonej nad krawędzią tego cudu natury. W dalszej części spotkania wspólnie „sprawdzaliśmy”, oglądając fotografie i słuchając komentarza, czy na dnie doliny można znaleźć wodę, nawet jeśli deszcz nie padał od wielu miesięcy. Wszystkich zainteresowały zdjęcia wybrzeża Omanu, na którym żółwie zielone składają jaja. Nie lada gratką były dla nas zdjęcia z ZEA, a zwłaszcza ze sztucznie usypanej wyspy w kształcie palmy daktylowej. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas panorama Dubaju ze 125. piętra Burj Khalifa, czyli najwyższej obecnie budowli na naszej planecie. Jak się okazuje, Arabowie za bajeczną fortunę zbudowali w samym środku pustyni stok narciarski, zwany Ski Dubaj. Jest on wewnątrz ogromnej budowli non stop schładzanej.
Spotkanie z podróżnikiem dostarczyło nam wielu ciekawych informacji o państwach arabskich, stylu życia mieszkańców, a także o nieznanej nam kulturze. To był pożytecznie spędzony czas.