• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Czwartoklasistów strofy o miłości

„Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko”.

Józef Tischner

W dniu 14 lutego 2021 roku obchodziliśmy walentynki, czyli popularne święto zakochanych, któremu patronuje Walenty z Terni – biskup i męczennik chrześcijański. Z tej okazji uczniowie klas czwartych spróbowali swych sił na polu poezji, tworząc interesujące pod względem warsztatu, urody języka i stylu oraz zastosowanych środków wyrazu liryki, w których na poły humorystycznie, na poły refleksyjnie podjęli temat miłości. Ów motyw, niezwykle nośny treściowo, o bogatej tradycji literackiej, spotkał się z żywym i autentycznym zaangażowaniem młodych autorów, którzy w swej twórczości dali nieposkromiony upust własnej wyobraźni, skrywanej wrażliwości i nie lada talentu.
Spod piór czwartoklasistów wyszły całkiem zgrabne teksty, głównie zorganizowane stroficznie, o parzystym i krzyżowym układzie rymów, z ciekawie zarysowaną puentą. Powstały utwory o cechach krotochwili, limeryku, fraszki i hymnu, w których nie zabrakło odniesień do czasów współczesnych i miejsc nam bliskich. To jeden z atutów prób poetyckich podopiecznych Pana Waldemara Kilara.

Na uznanie zasługuje dbałość młodych twórców o melodię wiersza, kreowanie obrazów poetyckich za pomocą metafory, hiperboli i paradoksu oraz kunsztowność form gatunkowych. Zachęcamy do lektury wierszy, złożonych w tomik poetycki, dostępny TUTAJ.