• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Prezentacja multimedialna „Symbolika świąt Bożego Narodzenia. Tradycje i obyczaje polskie”

„Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia.
Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła, co spełnia marzenia.
To magia świąt Bożego Narodzenia”.

W dniu 22 grudnia 2020 roku uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawców: Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara przygotowali prezentację multimedialną pn. „Symbolika świąt Bożego Narodzenia. Tradycje i obyczaje polskie”, którą przesłali na platformie elektronicznej wszystkim klasom w naszej szkole celem zaprezentowania jej podczas zdalnych zajęć wychowawczych. W taki sposób wychowankowie chcieli przybliżyć jedno z największych świąt w Kościele katolickim – Boże Narodzenie. W prezentacji przypomniano najważniejsze i najstarsze obrzędy, związane ze świętami narodzenia Jezusa. Były to m.in. ubieranie choinki, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, sygnalizującą początek wieczerzy w Wigilię, łamanie się opłatkiem, przygotowanie dodatkowego nakrycia przy stole wigilijnym dla nieoczekiwanego gościa, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Nie zabrakło też w prezentacji opisów obrzędów świątecznych, które mają stosunkowo krótką historię.

Mowa tu np. o udziale w jarmarkach bożonarodzeniowych, składaniu życzeń pod jemiołą czy przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na symbolikę świąt. Bogaty materiał faktograficzny oraz piękne zdjęcia, stanowiące ilustrację do tekstu, podniosły jakość prezentacji, która z pożytkiem została wykorzystana podczas lekcji wychowawczej.
Ufamy, że udało nam się wprowadzić całą społeczność szkolną w niezmiernie uroczysty nastrój radosnego przeżywania świąt. Niech klimat wspólnoty ubogaca nas, dając nadzieję na lepsze jutro.