• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Dlaczego w naszym życiu ważna jest znajomość prawa? Wideokonferencja z udziałem uczniów klas ósmych

„Iuris prudentia est divinarum atque humanarum rerum notitia, iusti atque iniusti scientia”.
„Biegłość w prawie to znajomość rzeczy boskich i ludzkich oraz wiedza o tym, co sprawiedliwe i niesprawiedliwe”.

W dniu 24 kwietnia 2020 roku uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w niecodziennej lekcji wychowawczej. Zajęcia miały charakter wideokonferencji, poprowadzonej za pośrednictwem platformy Microsoft Teams przez Panią Magdalenę Niewadzi-Zarzycką, absolwentkę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, radcę prawnego. Wykład pn. „Lekcje z Temidą”, realizowany przez Fundusz Sprawiedliwości w ramach ogólnopolskiego programu przeciwdziałania przyczynom przestępczości wśród młodzieży, spotkał się z żywym odbiorem ze strony ósmoklasistów.
Prowadząca w swym wystąpieniu już na samym początku zwróciła uwagę na to, że ważna jest w życiu codziennym znajomość przepisów prawa, gdyż trzeba być świadomym swych przywilejów i zobowiązań, ażeby nie ponosić konsekwencji swego postępowania.

Krótko scharakteryzowała dwa systemy prawa obowiązujące we współczesnym świecie. W swym esencjonalnym wywodzie przeanalizowała system prawa anglosaskiego, opartego na precedensach, z ławą przysięgłych, oraz system prawa kontynentalnego, który występuje w Polsce. Prelegentka podkreśliła, że źródłem prawa w naszym kraju są: Konstytucja z 1997 roku, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia, a także akty prawa miejscowego. Prawo porządkuje relacje między ludźmi i ma zapewnić poczucie sprawiedliwości. Nadmieniła, że prawo w Polsce stanowi Sejm jako organ władzy ustawodawczej, izba niższa parlamentu, złożona z 460 posłów wybieranych na 4-letnią kadencję w wyborach powszechnych, bezpośrednich, równych, proporcjonalnych i w głosowaniu tajnym.
Nadmieniła, że zawód prawnika cieszy się w powszechnej opinii niemałym prestiżem, dlatego zachęcała młodzież do podjęcia studiów prawniczych. Omówiła w ogólnym zarysie także drogę do zawodu. Absolwent może w dalszej perspektywie zostać sędzią, prokuratorem, radcą prawnym, zwanym powszechnie mecenasem, adwokatem, notariuszem, komornikiem. Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, należy odbyć aplikację, czyli kilkuletnią praktykę zakończoną egzaminem państwowym.
Po dawce wiedzy nadszedł czas na informacje praktyczne. Pani mecenas mówiła o zagrożeniach płynących z korzystania z internetu i dawała rady, jak chronić się przed cyberprzestępczością. Wyjaśniła, czym jest fishing. To metoda oszustwa polegająca na wyłudzaniu poufnych informacji (np. zawartych w wiadomościach e-mail). Mówiła, że publikowanie czyichś zdjęć w sieci bez zgody osób trzecich jest przestępstwem. Podawała liczne przykłady z życia codziennego, mówiące o tym, jakie mamy prawa, gdy np. dokonujemy zakupów w sklepach internetowych, pod jakimi warunkami możemy zwrócić towar, który nie spełnił naszych oczekiwań itp. Obejrzeliśmy także dwa krótkie filmy edukacyjne „Wygląd nie jest najważniejszy” oraz „Dokuczali jej w szkole, bo była biedna” w reżyserii Daniela Rusina, podejmujące temat kultu ciała ponad wszystko i stalkingu, czyli uporczywego nękania drugiej osoby. Te negatywne zjawiska, występujące nierzadko w polskiej szkole, stały się przyczynkiem do rozważań na temat ludzkich postaw i zachowań wobec otoczenia.
Wideokonferencja, prowadzona błyskotliwie i w szybkim tempie, została pozytywnie oceniona. Podejmowane tematy zaciekawiły nas i skłoniły do refleksji nad naszym życiem: już niebawem przystąpimy do egzaminów wstępnych będących przepustką do wymarzonej szkoły. Być może kogoś z nas zainspirowała „Lekcja z Temidą” i w przyszłości zostanie prawnikiem…