• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Podróż po kinie gatunków

„Kino jest najlepszą ze sztuk”.

Maria Kalinowska

W dniu 12 grudnia 2019 roku uczniowie klas 5b i 8a pod opieką nauczyciela języka polskiego Pana Waldemara Kilara wzięli udział w lekcji multimedialnej pn. „Podróż po kinie gatunków” oraz w projekcji filmu „Bardzo Fajny Gigant” w reżyserii Stevena Spielberga, zrealizowanego na podstawie książki „Wielkomilud” autorstwa Roalda Dahla.
Pierwsza część spotkania upłynęła pod znakiem pogadanki popularnonaukowej, prowadzonej żywiołowo i dynamicznie. Mieliśmy okazję poznać różne gatunki filmowe, których najważniejsze cechy były eksponowane poprzez ukazanie na wielkim ekranie fragmentów sztandarowych dzieł filmowych. Poznaliśmy triki stosowane przez twórców, dzięki którym możemy doskonale się bawić podczas oglądania dzieła filmowego, odbyliśmy podróż na Dziki Zachód wraz ze stróżem prawa, zanurzyliśmy się w świecie muzyki i tańca, dotarliśmy do odległych galaktyk, w których zachwyt wzbudziła w nas nieznana technologia elektroniczna, przenieśliśmy się do miejsc baśniowych i magicznych. Ta lekcja w kinie przygotowała nas do właściwego odbioru i wykorzystania mediów.

Po przerwie obejrzeliśmy z niemałym zainteresowaniem film „Bardzo Fajny Gigant”. Jest to niezwykła historia o przyjaźni, poznawaniu samego siebie i walce ze złem. Polubiliśmy młodą Sophie i giganta o dobrym, szczerym sercu, który porwał dziewczynkę do Krainy Olbrzymów, ponieważ przyłapała go na skradaniu dzieciom snów. Wielki na siedem metrów, z ogromniastymi uszami oraz fenomenalnym zmysłem słuchu, BFG to uroczo nieporadny olbrzym, który choć nie jest sam w swojej krainie, to jest samotny. Jego bracia są dwukrotnie od niego więksi i straszniejsi, są również znani z uwielbienia do zajadania się ludźmi, ale BFG jest wegetarianinem, a głównym składnikiem jego diety jest ohydne warzywo znane jako szlamgór. Sophie zaprzyjaźnia się z BFG i stopniowo odkrywa tajniki jego fascynującej pracy, a także jego bolesne tajemnice. Gdy wychodzi na jaw, że olbrzymy są poważnym zagrożeniem dla innych dzieci w całej Anglii, dziewczynka opracowuje sprytny i odważny plan pokonania ich, który prowadzi ją i BFG do samego pałacu królowej Wielkiej Brytanii.
Lekcja multimedialna oraz projekcja filmu zostały zorganizowane przez Centrum Edukacji Filmowej pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.