• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zajęcia z profilaktyki w klasach pierwszych

„Koleżanko i kolego pamiętajcie słowa te:
Zdrowe zęby to podstawa, trzeba pielęgnować je!”

Na przełomie września i października uczniowie klas 1 wzięli udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących higieny jamy ustnej „Szkoła zdrowego uśmiechu”.
Głównym celem programu było przekazanie dzieciom informacji na temat: zasad dotyczących higieny jamy ustnej, prawidłowego odżywiania się oraz doboru odpowiedniej pasty i szczoteczki.
Zęby mleczne zaczynają się kształtować jeszcze przed urodzeniem, a ich wyrzynanie rozpoczyna się między 6 a 7 miesiącem życia. Odgrywają one ważną rolę w żuciu pokarmów, prawidłowej wymowie, mają wpływ na wygląd człowieka, a także utrzymują miejsce dla zębów stałych. W wieku od 5 do 7 roku życia korzenie zębów mlecznych rozpuszczają się, a zęby ulegają rozchwianiu i wypadają ustępując miejsca zębom stałym. Dzieci w klasie pierwszej zaczynają tracić zęby mleczne i jest to naprawdę ostatni dzwonek aby zapobiec zaatakowaniu próchnicą zębów stałych .Co więcej, próchnica zębów mlecznych przenosi się na nowo wyrzynające się zęby stałe. Główną przyczyną powstawania ubytków są bakterie, jak również cukier i węglowodany.

W jamie ustnej znajduje się duża ilość różnorodnych bakterii. Większość z nich jest zupełnie nieszkodliwa i odgrywa pozytywną rolę. Niektóre jednak atakują szkliwo zębów, powodując ubytki. Bakterie te łączą się ze sobą, przywierają do powierzchni szkliwa. Jeżeli nie zostaną usunięte, rozmnażają się, i dołączają do nich coraz to nowe bakterie, tworząc płytkę nazębną. Jednodniową płytkę nazębną można z łatwością zaobserwować, gdyż tworzy biało -żółtawą błonkę na zębach i dziąsłach. Próchnicy można uniknąć miedzy innymi usuwając płytkę nazębną w trakcie szczotkowania. Kiedy płytka jest miękka, nie ma problemów z jej usunięciem. Jeśli nie zostanie to jednak zrobione w odpowiednim czasie, płytka staje się twarda i przekształca się w kamień nazębny, który można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. Dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie. Bakterie tworzące płytkę stale się namnażają, liczba bakterii ulega podwojeniu w ciagu1-3 godzin. Myjąc zęby przerywamy ten proces.
Podczas zajęć dzieci zdobyły wiedzę na temat prawidłowego odżywiania się w tym ważnym okresie kiedy następuje wymiana uzębienia. Na podstawie piramidy żywieniowej omówiliśmy wpływ pokarmów na stan uzębienia i zdrowia całego organizmu. Uczniowie nabyli wiedzę na temat doboru szczoteczki, pasty i konieczności czyszczenia zębów i powierzchni międzyzębowych nitką dentystyczną. Na koniec zajęć dzieci obejrzały bajkę „Szkoła zdrowego uśmiechu”, w której zawarte były wcześniej omawiane informacje.
Od ubiegłego roku szkolnego w naszej szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny. Dzięki temu uczniowie mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy i porady. Liczymy na to, że ta inicjatywa poprawi  świadomość dzieci.

Zajęcia profilaktyczne przeprowadziła pedagog szkolny Ewa Barańska.