• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Poznaliśmy finalistów Powiatowego Konkursu Humanistycznego „Antyk – od słowa do dzieła”

„Dum spiro, spero”.
„Dopóki oddycham, nie tracę nadziei”.

W dniu 31 maja 2019 roku poznaliśmy wyniki I etapu IV Powiatowego Konkursu Humanistycznego „Antyk – od słowa do dzieła”, organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie klas siódmych ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. W arcytrudnym teście, złożonym z trzech bloków tematycznych: literatura, historia sztuki i filozofia, uczniowie wykazali się gruntowną wiedzą na temat kultury antyku. Sprawdzano m.in. wiedzę z zakresu znajomości budowy tragedii greckiej, cech gatunkowych eposu homeryckiego. Pytano, czym jest tympanon, na czym polega technika chryzelefantynowa w rzeźbiarstwie, co to jest zasada kontrapostu, który filozof mieszkał w beczce. Należało także uzasadnić, czy bliższa współczesnym jest postawa epikurejska czy stoicka.
Po ocenie zadań przez jurorów, powołanych przez organizatorów, do etapu finałowego awansowali: Filip Cisek, Kamila Małek i Maria Różowicz (z klasy IIIB), Mateusz Piwowar z klasy 7a, a także Ernest Kopecki, Gabriela Smerecka, Stanisław Szczerba i Jan Telega (z klasy 7b). Gratulujemy sukcesu.

Konkurs miał na celu m.in. podnoszenie poziomu wiedzy o kulturze antyku, promowanie chęci samodzielnego poszerzania wiedzy w zakresie starożytnej literatury, filozofii, sztuki, promowanie interdyscyplinarnych zainteresowań humanistycznych oraz rozwijanie umiejętności sprawnego i wnikliwego odbioru różnych tekstów, wykorzystywania kontekstów kulturowych.
Etap finałowy odbędzie się 6 czerwca br. w I LO w Krośnie. Trzymamy kciuki! Uczniów do konkursu przygotowywał Pan Waldemar Kilar.