• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Opłatkowe spotkanie przedświąteczne w klasie 7a

„Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia.
Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła, która spełnia marzenia.
To magia Świąt Bożego Narodzenia”.

W dniu 20 grudnia 2018 roku wieczorową porą, gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka, zgodnie z wielowiekową tradycją, uczniowie z klasy 7a wraz z wychowawcą Panem Waldemarem Kilarem rozpoczęli wieczerzę wigilijną. Wszyscy przybyli punktualnie do szkoły w wizytowych strojach, by podkreślić rangę wydarzenia. Sygnałem do rozpoczęcia spotkania było zapalenie świecy ustawionej w centralnym miejscu stołu pod siankiem, symbolizującym miejsce przyjścia na świat Jezusa.

Następnie Pan Waldemar Kilar odczytał z Pisma świętego fragment o narodzinach Chrystusa w stajence w Betlejem według świętego Łukasza. Gdy wszyscy uczestnicy odśpiewali gromko a cappella kolędę „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, powszechnie znaną z incipitowego wersu „Bóg się rodzi” autorstwa polskiego poety doby oświecenia Franciszka Karpińskiego, Pan Waldemar Kilar życzył swym wychowankom świąt pachnących choinką, pełnych radości, przepełnionych radością i życzliwością. Podziękował za wspólnie spędzony czas, wyrażając nadzieję na to, że nadchodzący 2019 rok upłynie pod znakiem wielu sukcesów w realizacji zamierzonych celów i planów.
Wówczas przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, symbolizującym miłość i przebaczenie. Wszyscy życzyli sobie dużo zdrowia i spełnienia marzeń. Każdy z uczestników został obdarowany gustownie zapakowanym prezentem, opatrzonym pięknie zredagowanymi życzeniami:
„Niech wyjątkowy czas Bożego Narodzenia
nie tylko na święta na lepsze nas zmienia.
Niech w sercach naszych życzliwość zagości,
a święta będą spokojne i pełne radości”.
Przy stole, przykrytym białym obrusem, tradycyjnie z pustym nakryciem dla nieoczekiwanego gościa, kosztowaliśmy smacznych potraw wigilijnych. Był barszcz z krokietem z nadzieniem grzybowym, pierogi z kapustą, gołąbki. Kosztowaliśmy wyśmienitego kompotu z suszonych owoców oraz wspaniałych ciast i ciasteczek, wśród których prym wiodły: sernik, lukrowane pierniki i babeczki z masą cytrynową. Wspólny posiłek był okazją do kolędowania. Śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie skrzypiec. Popis swych umiejętności dała Izabela Siręga. Na keyboardzie zagrał z kolei Miłosz Smerecki. W sali rozbrzmiewały słowa pieśni: „Cicha noc”, „Jezus malusieńki”, „Anioł pasterzom mówił”, „Do szopy, hej pasterze”, „Gdy śliczna Panna”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże, Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”.
Przedświąteczne spotkanie opłatkowe było okazją do zacieśnienia więzi w gronie szkolnych kolegów i koleżanek. Miało na celu przypomnienie ważniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Spełniło także ważną funkcję wychowawczą, gdyż uświadomiliśmy sobie, że nasza codzienność, nader często szara i nijaka, uległa przemianie wskutek przygotowań do Wigilii i Bożego Narodzenia.
Słowa podzięki kierujemy w stronę rodziców uczniów za pomoc w przygotowaniu uroczystości. Na uznanie w szczególności zasługują Panie: Izabela Jurkowska – Hanus, Anna Hanus, Anna Mazurek, Małgorzata Piwowar, Anna Przybylska, Helena Smerecka, Lilla Suwała, Justyna Węglowska, Renata Węglowska.