• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Aleksandra Hanus zwyciężczynią Konkursu Głośnego Czytania „Z miłości do Ojczyzny”

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”.

Kartezjusz

W dniu 10 maja 2018 roku w Galerii „Zdrój” w Rymanowie Zdroju został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną Konkurs Głośnego Czytania „Z miłości do Ojczyzny”. Turniej żywego słowa miał na celu kształtowanie świadomości przynależności narodowej, motywowanie do czytania dzieł z kręgu literatury polskiej oraz rozbudzanie pasji czytelnictwa. To wydarzenie, przeprowadzone w ramach Tygodnia Bibliotek, którego tegoroczna edycja przebiega w całym kraju pod hasłem „(Do)wolność czytania”, było kolejną z inicjatyw środowisk kulturotwórczych gminy Rymanów, wpisujących się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do konkursu zgłosiło się 15 reprezentantów – młodych miłośników kultury żywego słowa z pięciu szkół z: Bzianki, Głębokiego, Królika Polskiego, Posady Górnej i Sieniawy. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować publicznie wybitne dzieła (w całości lub we fragmentach) rodzimej literatury z zakresu poezji lub prozy. Organizatorzy na liście obowiązkowych lektur umieścili m.in. „Bogurodzicę”, „Pieśń X” (z ks. I) Jana Kochanowskiego, znaną z incipitowego wersu „Kto mi dał skrzydła, kto mię odział w pióry”, „Kazania sejmowe” Piotra Skargi, „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska, Mickiewiczowskie „Dziady” cz. III, „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego, „Potop” Henryka Sienkiewicza.
Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Hanus i Izabela Siręga z klasy 6a. Uczennice, przygotowywane przez Pana Waldemara Kilara, bardzo dobrze zaprezentowały swój warsztat głosowy, umiejętnie budując napięcie i nawiązując więź z audytorium. Aleksandra Hanus z niezwykłą ekspresją odczytała wylosowany utwór. Był to liryk patriotyczny „Do matki Polki” Adama Mickiewicza. Natomiast Izabela Siręga zapoznała słuchaczy z fragmentem „Homilii w czasie Mszy świętej na placu Zwycięstwa”, którą wygłosił podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II w Warszawie 2 czerwca 1979 roku.
Prezentacje uczestników oceniało 3-osobowe jury w składzie: Lucyna Biel – nauczycielka języka polskiego, Małgorzata Kordos – nauczycielka języka polskiego, Anna Prorok – nauczycielka-bibliotekarz. Natomiast konkurs prowadziła dyrektor GBP Pani Monika Rygiel. Laureatem 1. miejsca została za wirtuozerską sztukę czytania tekstu Aleksandra Hanus. Nie miała sobie ona równych w stawce wszystkich uczestników. Brawa! Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi – nagrody książkowe. Konkurs okazał się ciekawą przygodą dla młodych adeptów sztuki głośnego czytania.