• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Uczciliśmy pamięć Henryka Sienkiewicza

„Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski! Głoszono Ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że Ona żyje! Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa! Głoszono Ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!”

Henryk Sienkiewicz

W dniu 24 listopada 2016 roku Pan dyrektor Piotr Cisek oficjalnie otworzył wystawę poświęconą pamięci wybitnego polskiego powieściopisarza i nowelisty, piewcy chwalebnej historii Polski – Henryka Sienkiewicza (1846-1916), pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905). W swym wystąpieniu nawiązał do uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który ogłosił rok 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim. Wspomniał, że autor Trylogii poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy.

Odcinki jego powieści publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów. Sienkiewicz był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”. W dalszej części spotkania Pan dyrektor wręczył nagrody książkowe laureatom Szkolnego Konkursu Literackiego, zorganizowanego z okazji Roku Sienkiewiczowskiego. W turnieju wiedzy wzięli udział wszyscy uczniowie z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Mieli oni za zadanie gruntownie zapoznać się z treścią następujących utworów pisarza: „Janko Muzykant” (klasy 4a i 4b), „W pustyni i w puszczy” (klasy 5a i 5b), „Sachem” (klasa 6a), „Krzyżacy” (klasy Ia i Ib), „Latarnik” (klasa IIa) oraz „Quo vadis” (klasy IIIa i IIIb). W obowiązującym kanonie znalazły się zatem powszechnie znane powieści i nowele, które powinien znać każdy Polak.
Nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, odebrali następujący uczniowie, dzierżący miano znawcy twórczości Henryka Sienkiewicza: Julia Malinowska (kl. 4a), Szymon Bober, Szymon Anczakowski (kl. 4b), Aleksandra Hanus (kl. 5a), Eliza Pitrus, Jan Telega (kl. 5b), Gabriela Berdel, Zuzanna Jurasz, Julia Szczepanik (kl. 6a), Piotr Tuchowski (kl. Ia), Dominika Pęcak (kl. Ib), Marcelina Hanus, Anna Kuszel, Karolina Rygiel (kl. IIa), Paulina Smerecka (kl. IIIa) i Dominika Kabiesz (kl. IIIb). Gratulacje!
Na wystawę złożyły się materiały poświęcone biografii Henryka Sienkiewicza i jego bogatej twórczości: kalendarium oraz ciekawostki z życia. Wśród archiwaliów zacytowano przemówienie noblowskie, zgromadzono ważniejsze skrzydlate słowa autora „Na polu chwały”, który słynął także jako aforysta. Wyeksponowano oryginalne i ciekawe selfie z Sienkiewiczem wykonane przez uczniów, oraz fotosy z ekranizacji wielkich dzieł pisarza: „Krzyżaków” w reżyserii Aleksandra Forda, „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego” Jerzego Hoffmana, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza i „W pustyni i w puszczy” Gavina Hooda. Oglądających zaciekawiła także tablica „Sienkiewicz w oczach artystów”, przedstawiająca fotokopie portretów twórcy w różnym okresie jego życia na fotografii, na płótnie i na papierze w formie karykatury. Tak bogatą i przemyślaną kompozycyjnie wystawę przygotował Pan Waldemar Kilar.
Konkurs wiedzy, w którym wystartowali uczniowie, walczący o tytuł znawcy twórczości polskiego noblisty, zorganizowali nauczyciele – poloniści: Pani Alicja Kabiesz, Pani Maria Szczepaniak i Pan Waldemar Kilar przy współudziale Pani Jolanty Pietruszki. Miał on na celu uczczenie 100. rocznicy śmierci pisarza w ramach obchodzonego Roku Sienkiewiczowskiego, ale także popularyzowanie jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.