„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”.
William Szekspir
W dniu 14 lutego 2025 roku uczniowie klasy piątej pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara wystawili na szkolnej scenie bajkę Jana Brzechwy „Rozrzutny wróbel”. Zabawna historia o niefrasobliwym i bałamutnym wróblu, który – nie mając jedzenia i dachu nad głową – prosi pliszkę, jaskółkę, gila, sikorkę oraz kosa o pomoc lub podzielenie się jedzeniem – stała się materiałem literackim do adaptacji scenicznej. Uczniowie w ramach projektu wcielili się w role i ujawnili swe niemałe talenty jako reżyserzy widowiska, aktorzy, tancerze, muzycy, operatorzy światła i dźwięku. Nie zabrakło też funkcji dla inspicjenta, suflera i garderobianej. Efekt ich prac przeszedł najśmielsze oczekiwania.
Dopasowane stroje, ciekawy układ choreograficzny z szarfą, wspaniałe dekoracje i rekwizyty, wykorzystanie muzyki naśladującej dźwięki ptasich świergotów oraz treli, a także wprowadzenie do przestrzeni scenicznej motywu teatru kamishibai zdecydowanie podniosły walor wszystkich prezentacji.
Twórcy przedstawień zadbali również o to, by widzowie pojęli przesłanie, płynące ze sceny. Mądry i ponadczasowy utwór Jana Brzechwy podejmuje temat odpowiedzialności za siebie i innych. Młodzi aktorzy starali się przekazać ważną myśl, że nie należy żyć chwilą. Poddali krytyce postawę wróbla, który uosabia lekkoducha i trzpiota, jest symbolem człowieka rozrzutnego i nieumiejącego zarządzać własnym życiem. To była po prostu nauka przez zabawę.