Święto MatematykiDnia 13 marca 2026 roku w naszej szkole zapanowała wyjątkowa atmosfera związana z obchodami Święta Matematyki z okazji Dnia Liczby Pi. Zorganizowano szereg aktywności, które połączyły naukę z doskonałą zabawą i duchem zdrowej rywalizacji. Jednym z punktów programu był konkurs drużynowy „Młody Pitagoras”, w którym uczniowie zmierzyli się z zadaniami obliczeniowymi oraz podchwytliwymi zagadkami matematycznymi. Walka była niezwykle zacięta i trzymała w napięciu do samego końca – ostatecznie, różnicą zaledwie jednego punktu, zwyciężyła reprezentacja klasy 5a w składzie: Zofia Kondziołka, Antonina Troska oraz Antoni Penar. Tuż za nimi, po pasjonującym pojedynku, uplasował się zespół w składzie: Hanna Nowak, Dorota Dyląg i Natalia Penar.
Równolegle fani zagadek mogli wziąć udział w emocjonującej zabawie „Pi-Detektyw”. Zadanie polegało na odnalezieniu ukrytych w licznych zakamarkach szkoły karteczek z symbolem liczby Pi.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego „W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych”.

Maria Konopnicka

W dniu 13 marca 2026 roku opublikowano wyniki części pisemnej zawodów centralnych VII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Z ogromną radością informujemy o wyjątkowym sukcesie uczennicy naszej szkoły – Wiktorii Dereniowskiej z klasy 8a, która awansowała do części ustnej zawodów. Odbędą się one w dniach 29-30 marca br. w Konstancinie-Jeziornie.
Warunkiem zakwalifikowania się do ścisłego finału było przygotowanie pracy naukowej, zredagowanej w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego pod nadzorem pracowników naukowych uczelni. Podopieczna Pana Waldemara Kilara wybrała następujący temat:

Szkolny Konkurs Ortograficzny„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata”.

Ludwig Wittgenstein

W dniu 10 marca 2026 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego z inicjatywy Pana Waldemara Kilara odbył się VII Szkolny Konkurs Ortograficzny. Wydarzenie było okazją do sprawdzenia umiejętności językowych uczniów, a także do wspólnego promowania dbałości o poprawną polszczyznę. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie wrażliwości językowej uczniów, doskonalenie umiejętności poprawnego pisania oraz utrwalanie zasad ortograficznych. W szczególności organizatorowi zależało na przypomnieniu i utrwaleniu nowych zasad ortograficznych, które zostały wprowadzone przez Radę Języka Polskiego i obowiązują od 1 stycznia 2026 roku. Szczegółowy wykaz zmian dostępny jest TUTAJ.

Dzień MężczyznyDrodzy Panowie i Uczniowie!

Niech Wasze życie będzie jak piękna księga: pełna mądrych myśli, dobrych decyzji i ciekawych przygód. Niech każdy nowy rozdział przynosi sukcesy, każda strona zapisuje się radością i spełnieniem, a każdy wers opowiada historię odwagi, siły i marzeń. Niech Wasza księga życia będzie długa, fascynująca i zawsze warta ponownego przeczytania. Spełnienia najskrytszych marzeń!

Społeczność dziewcząt Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej

Dzień KobietDrogie Panie i Uczennice!

Niech każdy dzień przynosi Wam satysfakcję z tego, kim jesteście i co robicie. Życzymy Wam siły do spełniania marzeń, odwagi do podejmowania nowych wyzwań oraz wielu chwil radości i dumy. Niech Wasza mądrość i wrażliwość zawsze będą doceniane, a życie obdarza Was szczęściem i spokojem. Niech dobro wraca do Was w każdym uśmiechu i każdym geście, a prawda prowadzi Was spokojnie przez dni pełne wiary i optymizmu, ale też zwątpienia i troski. Niech każdy dzień przypomina o tym, że Wasza obecność czyni świat lepszym – bardziej ludzkim, mądrzejszym i pełnym nadziei. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

Społeczność chłopców Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej

„Wolność jest w nas”„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka”

W dniu 6 marca 2026 roku w gmachu Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zatytułowana „Wolność jest w nas”. Scenografię stanowiło granatowe tło z hasłem przewodnim uroczystości oraz dwa banery przedstawiające białego orła w locie i żołnierzy na polu walki. W centralnym miejscu znalazły się portrety Danuty Siedzikówny „Inki” (1928-1946) oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” (1904-1946) – bohaterów tegorocznej akademii. W 2026 roku przypada 80. rocznica ich śmierci. Oboje zostali rozstrzelani 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu w Gdańsku, a 10 lat temu – w 2016 roku – odbył się ich uroczysty pogrzeb państwowy; dziś spoczywają obok siebie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.