• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Posada Górna mekką piłki ręcznej na Podkarpaciu!

W Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej prężnie działa Klub Sportowy Handball, odnoszący spektakularne sukcesy w piłce ręcznej. W roku szkolnym 2016/2017 doszło do bezprecedensowego wydarzenia, ponieważ zawodniczki ze szkoły podstawowej i gimnazjum, trenowane przez Grzegorza Argasińskiego, zdobyły podwójne złoto (podwójną koronę) w finale wojewódzkich zmagań w szczypiorniaku. Sukcesy zostały dostrzeżone również przez gwiazdy światowego formatu, czego świadectwem był pokazowy mecz z udziałem samego Michała Kubisztala, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej oraz zawodników pierwszoligowego zespołu SRS Czuwaj Przemyśl, z zawodniczkami z Posady Górnej.
Dzień 26 października na pewno przejdzie do historii piłki ręcznej w Posadzie Górnej. Z inicjatywy Grzegorza Argasińskiego, nauczyciela wychowania fizycznego, pełniącego funkcję trenera kadr młodzieżowych dziewcząt na Podkarpaciu (kategorie wiekowe: młodziczka młodsza, młodziczka, juniorka młodsza), a jednocześnie koordynatora Ogólnokrajowego Programu Związku Piłki Ręcznej w Polsce „Gramy w Ręczną” w woj. podkarpackim, doszło do wyjątkowego zdarzenia: w konferencji prasowej oraz pokazowym treningu i meczu z młodzieżą wzięli udział wybitni sportowcy.
Do szkoły w Posadzie Górnej przybyli:

 • Michał Kubisztal – czterokrotny król strzelców polskiej ekstraklasy, zdobywca ponad 2 tys. bramek strzelonych w polskiej superlidze, dwukrotny uczestnik mistrzostw świata (2003 i 2013) i mistrzostw Europy (2014), lewy rozgrywający SPR PWSZ Tarnów,
 • Maciej Kubisztal – obrotowy, zawodnik SRS Czuwaj Przemyśl, złoty medalista mistrzostw Polski juniorów (1999), mający na swym koncie także występy w reprezentacji młodzieżowej Polski,
 • Paweł Kubik – wychowanek klubu Czuwaj Przemyśl, grający na pozycji obrotowego,
 • Konrad Bajwoluk – rozgrywający SRS Czuwaj Przemyśl, reprezentant Polski juniorów, wicemistrz Akademickich Mistrzostw Polski z Uniwersytetem Rzeszowskim (2017),
 • Kacper Król – leworęczny rozgrywający SRS Czuwaj Przemyśl, były reprezentant kraju juniorów,
 • Hubert Obydź – rozgrywający w klubie SRS Czuwaj Przemyśl, król strzelców 2. ligi w sezonie 2016/2017.

Wybitni sportowcy zostali entuzjastycznie przyjęci przez społeczność szkolną – dyrekcję, nauczycieli i uczniów oraz wiceburmistrza gminy Rymanów – Jana Materniaka. Najpierw wzięli udział w konferencji prasowej. W przyjaznej atmosferze wyczerpująco odpowiadali na pytania dziewcząt. Zebrani w sali gimnastycznej uczniowie i zaproszeni goście poznali m.in. powody, dla których rozmówcy zdecydowali się trenować piłkę ręczną, mówili o swych sportowych (i nie tylko) marzeniach, planach na przyszłość etc. Nie zabrakło pytań o polską reprezentację i popularność dyscypliny sportowej w Polsce.
Następnie przyszedł czas na trening z najmłodszymi adeptami piłki ręcznej objętych programem „Gramy w Ręczną” w Posadzie Górnej, nad którymi pieczę od tego roku sprawuje nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Klaudyna Trygar – Kubusiak. Dla dzieci była to nie lada gratka, gdyż mogły wykonywać ćwiczenia pod fachowym okiem profesjonalnych zawodników.
Na koniec rozegrano pokazowy mecz pomiędzy seniorami a gimnazjalistkami, które wygrały całe spotkanie 11:7. Najlepszą zawodniczką meczu wybrano Nikolinę Samborską. W zaciętym spotkaniu nie zabrakło szybkich kontrataków, bramek z koła i ze skrzydeł oraz finezyjnych rozegrań. Pojedynek mógł się naprawdę podobać. Gospodyniom towarzyszył żywiołowy doping, zgotowany im przez uczniów i nauczycieli ze szkoły.
- Najważniejsze jest to, by pokazać dzieciakom, że to, co się robi, trzeba kocha. Jeśli choć troszeczkę zarażą się piłką ręczną, to mam nadzieję, że przynajmniej cześć z nich odniesie sukces. Jako młody chłopak trafiłem na fajnych trenerów, którzy potrafili zaszczepić we mnie miłość do tej dyscypliny sportu. To doprowadziło mnie do miejsca, w którym jestem. Mam nadzieję i wierzę w to, że dzieciaki z Posady Górnej będą miały swoją szansę. I będę trzymał za nie kciuki – powiedział po meczu Michał Kubisztal, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwybitniejszych polskich piłkarzy ręcznych ostatnich dwóch dekad.
Grzegorz Argasiński dodał: - W Posadzie Górnej trenują trzy drużyny młodzieżowe: młodziczki młodsze, młodziczki i juniorki młodsze. Występujemy w rozgrywkach młodzieżowych. Od czterech lat systematycznie kwalifikujemy się do ćwierćfinałów i półfinałów mistrzostw Polski. Nasze największe sukcesy to:

 • 5. miejsce w mistrzostwach Polski szkół podstawowych (2016),
 • 12. miejsce w mistrzostwach Polski szkół podstawowych (2015, 2017),
 • 14. miejsce w mistrzostwach Polski szkół gimnazjalnych (2017),
 • mistrzostwo województwa szkół podstawowych (2016, 2017),
 • wicemistrzostwo województwa szkół podstawowych (2014, 2015),
 • mistrzostwo województwa szkół gimnazjalnych (2017),
 • brązowy medal w województwie szkół gimnazjalnych (2016),
 • 1. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej Młodziczek „O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Końskie” (2016),
 • 2. miejsce młodziczek w VI Ogólnopolskim Memoriale Romana Nowosada (2017).

Trener Grzegorz Argasiński podkreślił też, że aż dziesięć zawodniczek powołano w tym roku, na podstawie testów i obserwacji podczas zgrupowań, do kadry województwa podkarpackiego w piłce ręcznej. Szczególną dumą napawa fakt, że cztery zawodniczki z Posady Górnej (Julia Bolanowska, Natalia Józefczyk, Nikolina Samborska, Oliwia Staroń) objęto centralnym szkoleniem. Aspirują one do kadry narodowej ZPRP.
Spotkanie z wybitnymi sportowcami w Posadzie Górnej zakończyło się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia oraz polowaniem na autografy. Najdłuższa kolejka ustawiła się, co nie powinno dziwić, do Michała Kubisztala. Drużyna SRS Czuwaj Przemyśl przekazała na ręce trenera Grzegorza Argasińskiego i kapitana drużyny Julii Bolanowskiej koszulkę zespołu z autografami wszystkich zawodników i trenera Piotra Kroczka. Niezwykła pamiątka zostanie wyeksponowana w szkole. Takich ekscytujących chwil nigdy się nie zapomina.
Patronat medialny nad imprezą objęli: tvKrosno.pl i tygodnik regionalny „Nowe Podkarpacie”.

Relację ze spotkania można obejrzeć TUTAJ.