• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Spotkanie z 12. Drużyną Harcerską „Północ” im. Zawiszy Czarnego w Rymanowie

„Starajcie się zostawić ten świat troszkę lepszym niż go zastaliście”.

Robert Baden-Powell

W dniu 2 marca 2023 roku odbyło się w murach naszej szkoły spotkanie informacyjne w sprawie przynależności do ZHP, adresowane do uczniów klas 4-8. Poprowadziły je harcerki z 12. Drużyny Harcerskiej „Północ” im. Zawiszy Czarnego w Rymanowie. Podczas zebrania dowiedzieliśmy się, że harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy, będący częścią ruchu skautowego, oparty na służbie, samodoskonaleniu i braterstwie. Idea powołania do życia harcerstwa narodziła się w 1910 roku, zaś za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską. Pokrótce dowiedzieliśmy się, że struktura organizacji harcerskich w Polsce jest bardzo rozbudowana (zastęp – drużyna – hufiec – chorągiew), że można stale zdobywać stopnie i specjalności, w tym m.in. artystyczną, ekologiczną, jeździecką oraz kawaleryjską, ratowniczą i pożarniczą. Usłyszeliśmy ponadto, że harcerze składają przyrzeczenie, mają własne pozdrowienie, a także hymn, zaczynający się od słów: „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy”.

Spotkanie upłynęło w bardzo przyjemnej atmosferze. Wrażenie na wszystkich zrobiły mundury przybyłych gości, składające się z bluzy mundurowej w kolorze ciemnozielonym, spodni długich (lub krótkich) i nakrycia głowy z lilijką. Poznawszy ceremoniał harcerski oraz mając na uwadze wspaniałe tradycje patriotyczne harcerzy, z niemałym entuzjazmem powzięliśmy decyzję o przynależności do 12. DH „Północ”.