Tej jesieni klasy szóste i piąta miały okazję uczestniczyć w atrakcyjnym projekcie „Lekcje o finansach”. Na początek zostały przeprowadzone lekcje o oszczędzaniu, współczesnych metodach płatności, rodzajach cen i rabatach. Tak przygotowani uczniowie mogli w dniach 15-16 października 2024 roku wyjechać do Krakowa, aby dowiedzieć się więcej o finansach, walutach Polski, historii pieniądza i zwiedzić atrakcyjne, ale nieznane do tej pory miejsca w tym pięknym mieście.
Prześledźmy po kolei punkty programu wycieczki:
1. Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego
Tutaj uczniowie w Sali Polskiej mieli okazję poznać historię polskiego pieniądza, z wykorzystaniem zdjęć, infografik, aplikacji multimedialnych oraz piramidy holograficznej.
Z kolei w Sali Narodowego Banku Polskiego dowiedzieli się , jak ważny NBP jest dla gospodarki i jak dba o wartość pieniądza. Uczniów zachwyciły oryginalne banknoty i monety. I na koniec w Sali Krakowskiej, uczniowie układali puzzle, oglądali filmy oraz wzięli udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. W Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP słowo „zwiedzanie” nabiera zupełnie nowe znaczenie.
2. Kopiec Kościuszki
Kolejny punkt programu to Kopiec Kościuszki, z którego mogliśmy podziwiać Kraków i okolice. Uczniowie poznali lepiej postać Tadeusza Kościuszki. Dzięki wiedzy pana pilota wycieczki oraz nowoczesnemu multimedialnemu muzeum dowiedzieli się, że Tadeusz Kościuszko to szczególny człowiek w naszej historii. Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz przywódca insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku.
3. Krakowskie ZOO w Lesie Wolskim
Uczniowie mogli zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki, pochodzące zazwyczaj z odległych, egzotycznych krajów. Przemierzając alejki ogrodu, oglądali z bliska zwierzęta, poznali ich wygląd i tryb życia. Pogoda dopisała, więc uczniowie z przyjemnością spacerowali i obserwowali zwierzęta.
4. Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Klasa szósta rozpoczęła zwiedzanie centrum od historii ziemi i geologii. Możemy zobaczyć tu mnóstwo eksponatów, począwszy od skamieniałości, przez niezwykle realistyczne modele niespotykanych już gatunków zwierząt, czy szkielety i kości włosy. W tej części znajduje się również dział geologii dynamicznej, gdzie dzięki trójwymiarowym modelom dowiedzieliśmy się, jak działa wulkan, skąd biorą się osuwiska i jak zbudowany jest lodowiec. Wrażenie na uczniach zrobiła także niezwykle bogata wystawa minerałów. W tym czasie klasa piąta udała się na wystawę zwierząt. Ogrom zwierząt i modeli, jakie można tu zobaczyć, jest wprost niewiarygodny. Na wejściu wita nas tygrys, niedźwiedź i lew. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć gatunki zwierząt, o których do tej pory tylko czytali i oglądali je na zdjęciach. Tak atrakcyjna lekcja zoologii na wszystkich zrobiła niesamowite wrażenie. Uczniom przewodnicy uatrakcyjniali zwiedzanie emocjonującym konkursem drużynowym z wiedzy przyrodniczej.
5. Stare miasto
Zwiedzanie starego miasta zaczęliśmy od Barbakanu, następnie Bramą Floriańską zatrzymaliśmy się przy kościele Mariackim, gdzie pan przewodnik opowiedział nam krwawą legendę o dwóch wieżach kościoła. Po zakupieniu pamiątek, ulicą Grodzką udaliśmy się na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie między innymi odwiedziliśmy Smoczą Jamę.
6. Wioski Świata
A na koniec niesamowita lekcja geografii - interaktywne zwiedzanie osad z różnych części świata w Centrum Edukacji Globalnej Wioski Świata. Można tu zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, mogliśmy w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej tradycji. I najlepsze: każdy mógł się przytulić do słodziutkich alpak.
To była niesamowita wycieczka, wspomnienia na pewno zostaną na długo w pamięci uczestników.