• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Spotkanie z X Muzą, czyli projekcja „Krzyżaków” Aleksandra Forda!

„Życie każdego z nas jest filmem, który zaczyna się kolorowo. Ale każdy koniec jest czarno – biały”.

Alfred Hitchcock

W dniu 29 września 2023 roku uczniowie klas siódmych w ramach przygotowań do pracy nad lekturą „Krzyżacy” obejrzeli ekranizację tej powieści w reżyserii Aleksandra Forda. Mimo że od premiery tego filmu historycznego upłynęło 63 lata, to nadal budzi on zaciekawienie widzów. Przypomnijmy, że osią fabularną filmu jest Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim widziana oczyma Zbyszka z Bogdańca (Mieczysław Kalenik) – zakochanego w Danusi (Grażyna Staniszewska), córce Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski) – oraz jego stryja Maćka z Bogdańca (Aleksander Fogiel).
Film Forda (1960) był pierwszą polską superprodukcją, na której potrzeby zaangażowano około tysiąc statystów i nakręcono z rozmachem kulminacyjną sekwencję bitwy pod Grunwaldem.

Autorem zdjęć do filmu był Mieczysław Jahoda, natomiast scenografię wykonał Roman Mann. Dzięki znajomości tekstu literackiego chcieliśmy znaleźć różnice między powieścią a filmem. Uważamy, że reżyser skupił się jedynie na ekranizacji wybranych wątków kilkusetstronicowej powieści: wątku romansowym Zbyszka z Danusią i Jagienką oraz wątku Juranda ze Spychowa. Król Władysław Jagiełło doczekał się bardziej przychylnego sportretowania aniżeli u Sienkiewicza, który opierał się na kronice nieprzychylnego Jagielle Jana Długosza oraz na badaniach historyka Karola Szajnochy. Filmowy Jagiełło jest roztropny, samowładny oraz odważny. W filmowych „Krzyżakach” występuje postać, której w powieści nie ma – dowodzący pułkami smoleńskimi książę Lingwen Semen Olgierdowicz. Dostrzegliśmy również w wersji filmowej udział piechoty chłopskiej na polach Grunwaldu, co nie jest prawdą historyczną.
Niemal trzygodzinna ekranizacja jednej z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza dostarczyła nam wielu przeżyć i wzruszeń. Okazała się ciekawą przygodą intelektualną, zabawą, kształcącą spostrzegawczość oraz skłaniającą do wnikliwego poznawania dziejów ojczystych. Podczas seansu panowała wspaniała atmosfera. Czuliśmy się jak w prawdziwej sali kinowej, ponieważ każdy z nas otrzymał pokaźną porcję popcornu. W tym miejscu składamy słowa podziękowania na ręce Pani Patrycji Szepieniec za pomoc w organizacji imprezy.