• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Podsumowanie Szkolnego Konkursu Poetyckiego

„Poeta pragnie w jasny dzień pokazać światło księżyca”.

Jean Cocteau

W dniu 23 marca 2023 roku poznaliśmy wyniki w Szkolnym Konkursie Poetyckim, zorganizowanym przez Pana Waldemara Kilara z okazji Światowego Dnia Poezji, który obchodzony jest tradycyjnie 21 marca wraz z nadejściem wiosny. Inspiracją do przeprowadzenia ciekawego i oryginalnego turnieju dla wrażliwych adeptów sztuki poetyckiej był wiersz francuskiego poety rumuńskiego pochodzenia Tristana Tzara (1896-1963). Poniżej prezentujemy jego treść:
Weź numer gazety
Chwyć nożyczki
Wybierz artykuł długości
Wiersza, który chcesz napisać
Wytnij ten artykuł
Starannie wybierz słowa
Włóż do worka
Delikatnie wstrząśnij

Wybierz pewną ilość słów
Przepisz starannie w porządku

W jakim te słowa opuściły worek.
Wiersz taki będzie twym wizerunkiem
A ty zostaniesz pisarzem
Niezmiernie oryginalnym
O pięknej wrażliwości
Choć – niedocenianej.
Pan Waldemar Kilar jako organizator zachęcił do udziału w konkursie uczniów klas 6-8. Zabawa słowem, wywodzącym się z tekstu publicystycznego i tworzenie zeń wyszukanych metafor w języku poezji, układanie autorskiej wypowiedzi w formie mowy wiązanej okazała się nie lada wyzwaniem, ale także niezwykłą frajdą i ogromnym przeżyciem emocjonalnym dla każdego uczestnika. W sumie na konkurs wpłynęły 44 oryginalne wiersze, niepozbawione dowcipu, okraszone szczyptą ironii, zakończone celną puentą i mądrym przesłaniem. Z owych „pozszywanych” tekstów przebijała prawda na temat kondycji człowieka we współczesnym świecie i urody świata. Dominowały wiersze białe, zorganizowane stychicznie, ale autorzy pokusili się również o wypowiedzi liryczne, rymowane parzyście. Ostatecznie jurorka Pani Jolanta Pietruszka postanowiła docenić kunszt siedmiorga autorów. Miejsce 1. zdobyła Amelia Malinowska (klasa 7a), 2. lokatę wywalczył Bartosz Frącek (klasa 7a), natomiast 3. miejsce przyznano Kornelii Kolanko (klasa 8b). W gronie wyróżnionych twórców znaleźli się: Amelia Madej (klasa 7a), Jakub Wolski (klasa 6a), Julia Penar (klasa 6a) i Zuzanna Szwarc (klasa 6b).
Pan dyrektor Piotr Cisek wręczył laureatom nagrody książkowe. W swym okazjonalnym wystąpieniu przypomniał, że Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu promocję czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.