• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Prelekcja policjanta na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej małoletnich

„Ignorantia iuris nocet”.
„Nieznajomość prawa szkodzi”.

W dniu 13 marca 2023 roku zostało zorganizowane spotkanie policjanta Pana Marcina Krówki z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie z młodzieżą szkolną, poświęcone zjawisku cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej małoletnich. Jak wiadomo, cyberprzemoc jest to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w sieci, portale społecznościowe i inne. Jest to, niestety, zjawisko coraz bardziej powszechne i może prowadzić do osobistych dramatów. Mając na uwadze dobro naszych wychowanków, a także przeciwdziałając patologii, nauczyciele zachęcili grono uczniów do uczestnictwa w pouczającym spotkaniu.
Dowiedzieliśmy się, że mogą być różne formy cyberprzemocy, w tym rozsyłanie kompromitujących materiałów, włamania na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania szkalujących wiadomości, tworzenie szargających czyjeś dobre imię i ośmieszających stron internetowych, podszywanie się pod inne osoby, publikowanie poniżających, często wulgarnych komentarzy i postów.

Takie naganne działania mają swoje skutki, a są nimi u osób atakowanych: poważne problemy psychiczne, nerwice, a w skrajnym przypadku nawet próby samobójcze. Pan policjant zaapelował, by nie atakować w sieci nikogo, ponieważ nikt nie jest anonimowy, a sprawcę można łatwo namierzyć. Zaakcentował, że każdemu grozi odpowiedzialność karna za stalking, ponieważ w polskim porządku prawnym jest to czyn zabroniony. Dodał, że poszkodowany może pozwać prześladowcę o naruszenie dóbr osobistych. Kończąc spotkanie, Pan policjant pouczył nas, jak należy samemu próbować przeciwdziałać cyberprzemocy. Trzeba przede wszystkim: zabezpieczyć dowody, przygotować zrzuty ekranu, zapisać treści wiadomości e-mail, powiadomić administratora serwisu o fakcie przemocy i dążyć do zablokowania konta osoby agresywnej. Ponadto warto poinformować szkołę o zaistniałym fakcie, zawiadomić policję, wreszcie zadzwonić pod numer zaufania 116 111.