• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Projekcja filmu dokumentalnego „Pamiętnik hrabiny Anny” w kinie „Sokół” w Rymanowie

„Anna Potocka z Działyńskich plemienia,
wielka kobieta, zamożna hrabina,
pełna miłości, ciepła, zrozumienia,
jej siłą dobro, jej twierdzą ojczyzna”.

Małgorzata Kwolek

W dniu 8 marca 2023 roku cała społeczność szkolna pod opieką wszystkich nauczycieli i wychowawców obejrzała w kinie „Sokół” w Rymanowie film dokumentalny pt. „Pamiętnik hrabiny Anny” w reżyserii Jakuba Kowalczyka, zrealizowany przez Trznadel Media z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. Film, oparty na dziele „Mój pamiętnik” autorstwa Anny z Działyńskich Potockiej (1846-1926), założycielki uzdrowiska Rymanów i patronki Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej, przedstawia biografię (od narodzin w Kórniku pod Poznaniem po śmierć w Ociece na północy Podkarpacia) kobiety wyjątkowej, której styl myślenia wyprzedzał epokę, altruistki, społeczniczki i filantropki.

Zdjęcia do filmu, na podstawie scenariusza Jakuba Kowalczyka, zrealizowano w Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej oraz w wilii „Maria” w Rymanowie-Zdroju. W filmie jako eksperci wystąpili: prof. dr hab. Jerzy Kuzicki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Beata Suwała-Szczechowska z ZSP w Rymanowie oraz Robert Anton – autor książek i pasjonat historii. W rolę hrabiny Anny Potockiej wcieliła się Magdalena Kozikowska-Pieńko, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, w tym zdjęcia rodziny Potockich oraz stare pocztówki, ukazujące kurort Rymanów w okresie międzywojennym. Dodać wypada, że film o hrabinie Annie jest pierwszą ekranizacją w dziejach kinematografii, poświęconą założycielce Rymanowa-Zdroju. Można obejrzeć na kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=B2Uz5qIshCk
Dla nas jako społeczności Szkoły Podstawowej im. Anny z Działyńskich Potockiej w Posadzie Górnej udział w projekcji filmu „Pamiętnik hrabiny Anny” był wydarzeniem bez mała historycznym i dostarczył nam wielu emocjonalnych przeżyć oraz intelektualnych wzruszeń. Kierując się na co dzień życiowymi wskazówkami bohaterki filmowego dzieła, odczuliśmy dumę, że to właśnie Anna Potocka patronuje już od dwu dekad naszej pracy i nauce.