• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Otwarcie wystawy „Patroni Roku 2023”

„Bądź iskierką światła dla świata, który jest twoim otoczeniem”.

Helmut Thielicke

W dniu 13 stycznia 2023 roku została w holu głównym szkoły uroczyście otwarta wystawa biograficzna pn. „Patroni Roku 2023”. W pięciu oszklonych gablotach zebrano głównie albumy i utwory literackie, zdjęcia i teksty pisane, reprinty i autografy oraz faksymile dokumentów autorstwa wybitnych Polek i Polaków, których Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosili Patronami Roku 2023. W gronie tym znaleźli się:
Mikołaj Kopernik (1473-1543) – najsłynniejszy polski astronom, autor dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, przedstawiającego założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, które doprowadziły do tzw. przewrotu kopernikańskiego; prawnik, dyplomata, lekarz, niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią;

Aleksander Fredro (1793-1876) – najwybitniejszy polski komediopisarz, a także pamiętnikarz, poeta oraz żołnierz kampanii napoleońskich; uczestnik wyprawy na Moskwę w 1812 roku, odznaczony za męstwo orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej,
Jadwiga Zamoyska (1831-1923) – współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowana społecznie patriotka, służebnica Boża, poliglotka, autorka spójnego systemu pedagogicznego, założycielka pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorka myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem;
Jan Matejko (1838-1893) – najwybitniejszy polski malarz w historii, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, autor ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców, przypominający w swych dziełach chlubną przeszłość i dawną potęgę ojczyzny;
Wisława Szymborska (1923-2012) – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka literackiej Nagrody Nobla; mistrzyni słowa, inspirująca czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Pani Anna Bałuka, Pani Jolanta Pietruszka oraz Pan Waldemar Kilar, korzystając z prywatnych archiwów oraz zasobów bibliotecznych, przygotowali ciekawą ekspozycję, z której mogliśmy dowiedzieć się, że dzięki wsparciu Jadwigi Zamoyskiej sukcesem zakończyły się starania jej syna Władysława o odzyskanie dla Polski Morskiego Oka. Uczniowie wzbogacili swą wiedzę na temat bajek Aleksandra Fredry i jego znakomitych komedii, wystawianych po raz pierwszy na deskach teatrów w Krakowie i Lwowie. Miłośnicy poezji przeanalizowali liryk „Radość pisania” i poznali charakter pisma noblistki. Każdy wrażliwy odbiorca sztuk plastycznych zachwycił się reprodukcjami dzieł mistrza Jana Matejki, a młodzi naukowcy próbowali mierzyć się z łaciną na przykładzie wiekopomnego dzieła Mikołaja Kopernika. Wystawa będzie otwarta przez cały rok. Zapraszamy!