• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Dyktandem uświetniliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

Juliusz Słowacki

W dniu 21 lutego 2023 roku uczniowie klas szóstych przystąpili do Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Z arcytrudnym dyktandem, przygotowanym przez Pana Waldemara Kilara, zmierzyli się wychowankowie, by potwierdzić swoje wysokie kompetencje z zakresu posługiwania się w piśmie poprawną polszczyzną. Po sprawdzeniu wszystkich prac ogłoszono wyniki. Tytuł MISTRZA POLSKIEJ ORTOGRAFII zdobyła Maja Penar z klasy 6a, natomiast tytuły WICEMISTRZA wywalczyli: Mikołaj Cisek (klasa 6a) oraz Julia Szepieniec i Anna Ziajka (obie z klasy 6b). Nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczył Pan dyrektor Piotr Cisek.
W swym okazjonalnym wystąpieniu podkreślił, że niezwykle ważne jest, by pielęgnować język ojczysty. Zauważył, powołując się na badania naukowe, że od połowy XX wieku zaniknęło na świecie 250 języków spośród ponad 7 tys. funkcjonujących.

Ponoć co 14 dni ginie jeden język. Do końca stulecia zaniknie blisko połowa wszystkich języków świata, bo wiele grup etnicznych zarzuci swoją mowę na rzecz angielskiego, chińskiego czy hiszpańskiego. Dowiedzieliśmy się, że wymieranie języków to proces alarmujący, ponieważ pozbawia nas wiedzy do poznania na przykład tajemnic przyrody, bo ludzie, którzy ich używają, zwykle żyją w wielkiej bliskości z naturą, a ich mowa jest odbiciem tego, co obserwują. Pan dyrektor podzielił się również z nagrodzonymi uczniami ciekawostką. W 2022 roku język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii dzięki staraniom Polonii brazylijskiej, która dokonała w ten sposób „rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”.
Dodajmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez ONZ celem upamiętnienia ofiar manifestacji w Bangladeszu, do której doszło w 1952 roku. Wówczas studenci domagali się, aby ich język ojczysty – bengalski – został uznany za język urzędowy.