• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zaproszenie do udziału w V Wojewódzkim Konkursie Literackim „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka”

Zapraszamy uczniów klas 6-8 ze szkół podstawowych z Podkarpacia do udziału w V Wojewódzkim Konkursie Literackim „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”. Prace (oceniane odrębnie w dwu kategoriach dla poezji i prozy) należy przesłać w wersji papierowej na adres szkoły do dnia 31 stycznia 2023 roku oraz na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacja o wynikach zostanie opublikowana 1 marca 2023 roku na stronie internetowej www.zspposada.pl w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin znajduje się TUTAJ. Czekamy na ciekawe teksty! Naprawdę warto!
Konkurs swym patronatem objęła m.in. Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Oznacza to, że laureat ma prawo ubiegać się o wpisanie swego osiągnięcia na świadectwie ukończenia szkoły, co skutkować będzie przyznaniem punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.

W tym roku zachęcamy do przypominania sylwetek niezłomnych kobiet, które w latach 1944-1963 nie zgadzały się na sowietyzację ojczyzny i słowem oraz czynem angażowały się we wskrzeszenie niepodległej Polski. Narażały swe życie w obronie suwerenności Polski, były szykanowane, więzione, a nawet ginęły z rąk komunistycznych oprawców.
Historia zna wiele takich przykładów. Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, została zamordowana przez komunistów. Miała niespełna 18 lat. Odmówiła podpisania prośby o łaskę do Bolesława Bieruta, bo jej koledzy z oddziału zostali nazwani bandytami. Krótko przed śmiercią napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Emilia Malessa „Marcysia”, kapitan Armii Krajowej i członkini Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, obarczona poczuciem winy popełniła samobójstwo po tym, jak ujawniła w zeznaniach nazwiska swych towarzyszy broni, uzyskując wcześniej „oficerskie słowo honoru” od majora bezpieki, że nie stanie się im krzywda. Lidia Lwow – Eberle „Lala”, sanitariuszka, skazana na karę dożywotniego więzienia, wyszła na wolność w 1956 roku. Danuta Szyksznian „Sarenka” walczyła na Wileńszczyźnie, później była przez lata szykanowana i poszukiwana przez UB. Izabella Kochanowska „Błyskawica”, legendarna łączniczka „Zapory”, za działalność w AK i WiN została skazana na lata więzienia. Po wyjściu na wolność w 1954 roku kontynuowała przerwane studia prawnicze, aby kiedyś w wolnej Polsce przeprowadzić proces rehabilitacyjny swego dowódcy Hieronima Dekutowskiego. Tak się stało w 1994 roku.
Przypomnijmy współczesnemu światu postaci bohaterskich Polek, które jako żołnierki, łączniczki, sanitariuszki, kurierki, organizatorki życia podziemnego po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski z sowieckim okupantem.

Organizatorzy konkursu
Anna Bałuka, Waldemar Kilar, Jolanta Pietruszka