• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Niecodzienna lekcja języka polskiego

„Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej”.

Jan Parandowski

W dniu 2 listopada 2022 roku zajęcia z języka polskiego w klasie 7a, prowadzonej przez Pana Waldemara Kilara, przybrały niecodzienny charakter. Uczestnicy, podsumowując projekt edukacyjny pn. „Mity wciąż żywe”, poświęcony wierzeniom starożytnych Greków, przeobrazili się w dumnych bogów i boginie olimpijskie, mężnych herosów, cudne Muzy, opiekujące się naukami i sztukami pięknymi, oraz inne tajemnicze postaci mityczne.
Uczniowie, poznawszy panteon greckich bóstw i najważniejsze dla kultury europejskiej mity m.in. o Dedalu i Ikarze, Syzyfie, Demeter i Korze, Midasie, o rodzie Labdakidów, Pigmalionie, Orfeuszu i Eurydyce, a także Narcyzie, Niobe i Europie, mieli za zadanie pogłębić swoją wiedzę o biografię wylosowanej mitycznej postaci.

Informacje wyniesione z lekcji na temat wyprawy Argonautów po złote runo pod wodzą nieustraszonego Jazona, budząca podziw działalność Heraklesa i jego naśladowcy Tezeusza, a także historia wojny trojańskiej, zakończona dziesięcioletnią wędrówką do rodzinnej Itaki króla Odyseusza, stały się kanwą prezentacji scenicznych. Siódmoklasiści odziani w stroje, udrapowane na wzór kostiumów antycznych, w diademach na głowach lub laurach olimpijskich, dzierżący w dłoniach charakterystyczne rekwizyty (np. jabłko, owoc granatu, sztylet, zwój papirusu), wygłaszali niczym aktorzy na orchestrze amfiteatru płomienne monologi, będące ciekawą opowieścią o życiu swej postaci.
Dowiedzieliśmy się, że Herakles zabił dziesięciogłową hydrę lernejską i wykradł złote jabłka z ogrodu Hesperyd, że Tanatos, bożek śmierci, został uwięziony przez korynckiego króla Syzyfa, że Niobe została zamieniona w skałę po tym, jak cierpiała straszliwie, opłakując śmierć swoich czternaściorga dzieci, bo uprzednio chełpiła się, że wydała na świat liczniejsze potomstwo niż matki bogów. Usłyszeliśmy dwa pasjonujące życiorysy królów – artystów: Orfeusza z Tracji i Pigmaliona z Cypru. Pierwszy był śpiewakiem i poetą. W imię miłości do żony Eurydyki dotarł nawet do Hadesu, by wyrwać ją z objęć piekielnych czeluści, a jego grą urzeczone zostały same boginie zemsty Erynie. Drugi monarcha był rzeźbiarzem i stworzył posąg kobiety tak piękny, że się w nim zakochał, a bogowie łaskawie go ożywili, dzięki czemu Pigmalion ożenił się z Galateą.
Jednym słowem, młodzi znawcy mitologii greckiej wykazali się nie lada wiedzą oraz kreatywnością. Wypadli naprawdę wyśmienicie. Warto znać mity, ponieważ ukształtowały one kulturę i literaturę śródziemnomorską. Wpływ, jaki wywarła mitologia na twórców wszystkich epok od antyku po współczesność, jest bardzo duży. Do dzisiaj stanowi ona niewyczerpaną skarbnicę pomysłów, wątków i motywów. Brawa dla uczniów za autentyczne zaangażowanie. Zapraszamy do galerii zdjęć.