• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Oddaliśmy hołd zmarłym nauczycielom

„Ojczyzna – to ziemia i groby. Narody – tracąc pamięć – tracą życie”.

Cyprian Kamil Norwid

W dniu 28 października 2022 roku uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawców Pani Agnieszki Kindlik oraz Pana Waldemara Kilara udali się na cmentarz komunalny w Rymanowie, założony pod koniec XVIII wieku. Na największej i najstarszej czynnej nekropolii w okolicy, zapalając znicze i składając wiązanki kwiatów, oddali hołd Patronce szkoły – hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej (1846-1926) oraz zmarłym nauczycielom i wychowawcom, którzy przez lata swej sumiennej i rzetelnej pracy zawodowej krzewili wiedzę, przyczyniając się do podniesienia poziomu wykształcenia wielu pokoleń młodych mieszkańców z Posady Górnej i Rymanowa-Zdroju.

W ramach przygotowań uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pn. „Ja minę, ty miniesz, on minie”, poświęconą pamięci zmarłych pedagogów i katechetów, związanych zawodowo ze Szkołą Podstawową w Posadzie Górnej. Poznali sylwetki nauczycieli, którzy uczyli ich rodziców i dziadków. Korzystając z zasobów internetowych, ustalili także lokalizację grobów zmarłych pedagogów. Zbiorcze zestawienie prezentujemy poniżej:

 

Lp.

Imię i nazwisko zmarłego nauczyciela

Lata życia

Lokalizacja grobu

Kwatera

Nr rzędu

Nr grobu

1.

 Jadwiga Królicka-Zielińska

1912-1983

H

8

178

2.

 Michał Królicki

1903-1992

C

1

3

3.

 Stanisław Penar

1930-1992

F

9

138

4.

 Florian Lalek

1927-1996

B

10

239a

5.

 Stanisława Lalek

1926-2013

6.

 Augustyn Walczak

1957-2001

I

14

344

7.

 Helena Myszkal

1940-2005

N

16

56

8.

 Helena Iwanowska

1936-2006

C

12

243

9.

 Edward Piotrowski

1947-2010

H

13

365

10.

 Bernadetta Czado

1957-2010

B

8

179

11.

 Jan Gliściak

1938-2017

M

1

231/3

Przechodząc przez bramę cmentarną, przekroczyliśmy granicę pomiędzy światem żywych a światem umarłych. Nasza obecność nad grobami nauczycieli była widomym znakiem pamięci o nich. W nastroju ciszy, spokoju i modlitwy uczciliśmy pamięć zmarłych – ucząc się szacunku do szczególnego miejsca, jakim jest nekropolia. Jako szkolna społeczność pielęgnujemy w ten sposób tradycję, oddając hołd i zachowując we wspomnieniach tych, których z nami już nie ma. Był to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem.