• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Poznajemy „Katarynkę” i nie tylko…

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”.

William Shakespeare

W dniu 10 października 2022 roku uczniowie klasy 5a oraz klas 6a i 6b pod opieką nauczycieli: Pani Alicji Kabiesz, Pani Agnieszki Kindlik oraz Pana Waldemara Kilara wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Krosna na sztukę teatralną „Katarynka”, której scenariusz oparto na znanej noweli Bolesława Prusa, oraz w zajęciach terenowych w Oczyszczalni Ścieków MPGK. Ciekawy i różnorodny program obfitował w wiele atrakcji.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, gdzie aktorzy Teatru Nowoczesnego w Krakowie wystawili sztukę „Katarynka” wg prozy znakomitego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

Dzieło literackie opowiada historię niewidomej dziewczynki, której losem zainteresował się jej zamożny sąsiad pan Tomasz – z zawodu mecenas. Wizja artystyczna reżysera skłoniła odbiorów spektaklu do głębszych przemyśleń na temat inności człowieka w społeczeństwie. Twórcy podkreślili znaczenie filantropii w codziennym życiu, zwracając uwagę widza na problemy ludzi niezamożnych. Widowisko skłoniło do refleksji nad losem potrzebujących, gdyż aktorzy w granych przez siebie scenach poruszyli problem kalectwa, co miało na celu wzbudzenie w młodym widzu poczucia tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności.
Tkanka dźwiękowa spektaklu miała kluczowe znaczenie dla obioru sztuki. Na pierwszy plan wysunięto motyw tytułowej katarynki, czyli instrumentu muzycznego, powtarzającego te samą melodię, wprawianego w ruch korbą przez ulicznego muzykanta. Można było usłyszeć m.in. znane pieśni ludowe. Uwagę widzów przykuły także autorskie utwory muzyczne, bardzo udanie wykonywane przez aktorów. Kostiumy nawiązywały do epoki pozytywizmu, a częste zmiany scenografii, oddające klimat salonu mieszczańskiego czy ubogiego wnętrza oficyny, nadały różnorodności w spektaklu. Dzięki umiejętnemu operowaniu światłem uczniowie doświadczyli nie tylko wyjątkowych doznań estetycznych, ale także poczuli, że uczestniczą w wydarzeniu dotykającym najgłębszych sfer człowieczeństwa.
Drugim punktem programu wycieczki były zajęcia terenowe prowadzone w Oczyszczalni Ścieków MPGK w Krośnie. Wychowankowie dowiedzieli się, że zakład, pracujący w systemie ciągłym, przyjmuje ścieki z miasta Krosna oraz z ośmiu okolicznych gmin: Miejsce Piastowe, Korczyna, Wojaszówka, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Dukla, Iwonicz-Zdrój oraz Jedlicze. Dobowo instalacja przetwarza ok. 16 000 m3 ścieków i jest największym tego typu obiektem w okolicy. Poznaliśmy proces oczyszczania ścieków. Pierwszym etapem jest usuwanie zawiesiny na kratach o prześwicie odpowiednio 40mm i 6mm. Następnie ścieki trafiają do pompowni, skąd przetłaczane są na piaskowniki, w których pozbawiane są zanieczyszczeń mineralnych. Ścieki opuszczające piaskowniki przepływają korytem do dwóch dwukomorowych osadników wstępnych. Jest to ostatni etap mechanicznego oczyszczania ścieków. Kolejna faza polega na biologicznym oczyszczaniu w reaktorach z osadem czynnym. Proces biologicznego oczyszczania przebiega w strefach beztlenowych i tlenowych, gdzie ścieki pozbawia się tzw. biogenów: azotu i fosforu. Następnie ścieki oczyszczone trafiają do osadników wtórnych, gdzie usuwa się zawiesinę, a poprzez systemy przelewowe trafiają do odbiornika, czyli rzeki Wisłok.
Powstający podczas oczyszczania ścieków osad (rocznie ok. 10 tys. ton) podlega fermentacji beztlenowej, dzięki której otrzymujemy biogaz, wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej na potrzeby własne oczyszczalni, co stanowi ok. 70% całkowitego zużycia. Uzupełnieniem produkcji energii jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 100 kW.
Zarówno udział w widowisku teatralnym, jak i lekcja ekologii spotkały się z żywym zainteresowaniem dzieci, które aktorów w RCKP nagrodziły burzą braw za popis ich umiejętności scenicznych, a do pracowników zakładu kierowały mnóstwo pytań merytorycznych, co świadczyło o tym, że problem ochrony środowiska i czystości wód jest im znany i bardzo ważny. To był efektywnie spędzony czas.