• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Narodowe Czytanie w Galerii Sztuki w Rymanowie-Zdroju

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”.

Kartezjusz

W dniu 3 września 2022 roku w Galerii Sztuki w Rymanowie-Zdroju z inicjatywy Pani Moniki Rygiel – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie – zorganizowano akcję Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W kameralnych i gościnnych wnętrzach utwory wieszcza ze zbioru poetyckiego, wydanego po raz pierwszy w Wilnie w 1822 roku, czytali zaproszeni uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych położonych na terenie naszej gminy, a także członkowie Klubu Seniora.
Spotkanie otworzyło odczytanie fragmentu listu honorowego patrona akcji – Pana prezydenta Andrzeja Dudy, który skierował przesłanie do rodaków: „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”.
Następnie przyszedł czas na publiczną prezentację utworów mistrza. Szkołę Podstawową w Posadzie Górnej jako lektorzy reprezentowali: uczennica klasy 6b Julia Szepieniec oraz jej nauczyciel języka polskiego Pan Waldemar Kilar. Z podziałem na rolę odczytali, zachowując wszelkie kanony kultury żywego słowa, balladę „Rybka”, opowiadającą historię Krysi – zmanipulowanej dziewczyny z ludu, zdradzonej i porzuconej przez panicza z dobrego domu. Utworem tym Mickiewicz przedstawił swe poglądy na temat dobra i zła, ukazał, że nie ma zbrodni bez kary, a kara czeka człowieka łamiącego przysięgę.
Uroczystość zgromadziła pokaźne grono słuchaczy – miłośników talentu Adama Mickiewicza, który uchodzi za najwybitniejszego polskiego poetę w dziejach rodzimej literatury. Swą obecnością zaszczycił organizatorów Pan Piotr Cisek – dyrektor naszej szkoły. Spotkanie zakończyło się uzyskaniem na karcie tytułowej „Ballad i romansów” okazjonalnej pieczęci, ufundowanej przez Kancelarię Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Pomysłodawcą akcji była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.

Rok

Dzieło

Honorowy patronat

2012

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

Bronisław i Anna Komorowscy

2013

„Dzieła” Aleksandra Fredry

Bronisław i Anna Komorowscy

2014

„Trylogia” Henryka Sienkiewicza

Bronisław i Anna Komorowscy

2015

„Lalka” Bolesława Prusa

Bronisław i Anna Komorowscy

2016

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda

2017

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda

2018

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda

2019

„Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda

2020

„Balladyna” Juliusza Słowackiego

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda

2021

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda

2022

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Andrzej Duda
i Agata Kornhauser–Duda